Skip to content
kh slide show
ساده سازی : راهی برای شروع PDF چاپ نامه الکترونیک
نوشته شده توسط همفکری دات کام   
پنجشنبه ۰۲ دی ۱۳۸۹ ساعت ۱۹:۲۳

سوال : می خواهید یک کسب و کار جدید شروع کنید. افکار بسیاری در ذهن دارید و احساس می کنید می توانید ایده های زیادی را به انجام برسانید. حال مشکل اینست که نمی دانید از کجا شروع کنید.

راه حل همفکری دات کام؟

ساده سازی . ماکت سازی . بشکن و پیروز شو .

اولویت بندی . کاهش هزینه های اولیه

ساده سازی : کسب و کارهای موفق الگوهای ساده اما کارایی داشته اند. در خلال پیچیدگی های موجود در فرایندها و فعالیت های کاری، می توان الگوهای مشترک و ساده ای پیدا نمود. تشخیص سادگی نیاز به مهارت دارد. خود نوعی هنر می باشد. برای اینکه بتوان از یک راه ساده شروع نمود لازم است شاخ و برگ های اضافی را تشخیص داده و آنها را حذف نمود. ایده کلی را در ذهن خود تشکیل دهیم و به مرور آنرا تکمیل نماییم. به سادگی شروع نماییم. از همان ایده ای که هم اکنون در ذهن داریم آغاز کنیم. قدیمی ها می گویند حرف حساب دو کلمه است.

شروع ساده : هنگام شروع کار یا پروژه جدید ممکن است نقطه شروع کار نامشخص باشد.ممکن است به جای شروع پروژه مدام در اندیشه و نگرانی آینده پروژه و تمام ابعاد مختلف آن باشیم. در این صورت لحظه به لحظه شروع کار سخت تر خواهد شد. برای کارهای جدید و خلاقانه بهتر است زمان زیادی برای شروع صرف نشود بلکه از یک نقطه تقریبا ساده کار شروع شود. در این صورت پس از شکل گرفتن اولین اقدام عملی، ادامه فرایند ملموس تر و محسوس تر خواهد شد.

ماکت سازی : احتمالا ترجمه فارسی پروتوتایپینگ (prototyping) است. ماکت اولیه سریعا ساخته شود. پس از برداشتن گام اول یک مدل کلی از کار شکل خواهد گرفت. این بهتر از حالتی است که کار شروع نشده است و مدام در اندیشه و هراس ادامه کار می باشیم. ممکن است ماکت اولیه کار مطلوب نباشد، در اینصورت می توان سریعا ماکت دیگری ساخت. از اینکه مدل اولیه شکست بخورد نباید ترسید. مهم این است که ما اراده داشته باشیم که مدام شروع کنیم، سپس مدل اولیه را بسازیم و سپس بازبینی و اصلاح کنیم. این آمادگی را داشته باشیم که مدل اولیه مدام در حال تغییر باشد تا نهایتا مدل نهایی شکل بگیرد. این الگوی کاری پروتوتایپینگ نام دارد. این روش برای شروع کارهای جدید و ناشناخته مناسب است. شما مدام در حال تشکیل و اصلاح مدل های جدید می باشید. ممکن است تا مدل نهایی چندین بار از ابتدا شروع کنید. اما این بهتر از شروع نکردن است.

شعار ماکت سازی : به سرعت مدل اولیه را تشکیل دهید و به صورت مداوم آنرا اصلاح کنید تا به مدل نهایی می رسید.

به علت عدم تعصب روی یک مدل و بازبینی های مجدد آن می توان مطمئن شد که مدل نهایی مدل مورد پسند مشتری خواهد بود.

ساده سازی : در خلال انجام کار سعی شود که مدل ساده و کلی از کار در نظر باشد. در این صورت گرفتار شاخ و برگ های اضافی نخواهیم شد.یکی از تهدیدات در کارهای جدید غرق شدن در شاخ و برگهای اضافی است. این باعث می شود که از اصل کار دور شویم. پیدا کردن الگو و اسکلت اصلی کار ساده ای نیست اما ارزش وقت گذاشتن دارد. این شبیه قانون 20-80 پارتو می باشد که در آن 20 درصد کارها به اندازه 80 درصد آن ارزش دارد. مهم این است که بتوان 20 درصد را از 80 درصد تفکیک کرد. هنگامی که 20 درصد با ارزشتر کار را تشخیص دادیم می توانیم 80 درصد انرژی را بر روی آن اختصاص دهید.

این مساله در پروژه های نرم افزاری که پتانسیل زیادی برای پیچیده شدن ناگهانی دارند بسیار کارا است. باید در فکر اسکلت اصلی کار بود.

اهداف اصلی را تحلیل کنیم برای رسیدن به هر هدف چند فعالیت اصلی تر باید انجام گیرد. آن فعالیت ها را تشخیص دهیم و در اندیشه اتمام آنها باشیم.

حفظ توازن میان ساده سازی و کارایی نیاز به مهارت و تجربه و شناخت دارد.

گاهی ممکن است از ساده شدن هراس داشته باشیم و همیشه در وسوسه پیچیده کردن کار به عنوان یک کار عمده باشیم. اما واقعیت این است که همیشه سادگی، کاراتر و زیباتر از پیچیدگی است.

شعار ساده سازی : ساده سازی خوب است اما تشخیص آن سخت است !

مثال :

فیس بووک : سایت فیس بووک با پانصد میلیون نفر عضو از یک ایده ساده پیروی می نماید : اشتراک نوشته و لینک! به خوبی ساخته و پرداخته شده و تمام قدرت آن در سادگی کاربرد آن می باشد.

آیس پک : سالها بستنی وجود داشته اما این بار یک محصول جدید به نام آیس پک تبدیل به مجموعه بزرگی از شعب و کارخانه های تولید بستنی می شود. در مفهوم آیس پک می توان یک نوع سادگی و جمع و جور بودن را مشاهده نمود.

گوگل : شرکت های گوگل، اپل و مایکروسافت همگی از یک گاراژ و یک ایده شروع شده اند. به جای ایجاد هزینه های هنگفت برای شروع کار، تمام انرژی خود را بر روی توسعه ایده قرار داده اند و در این میان هزینه های شروع را با استفاده از امکانات ابتدایی مانند گاراژ کاهش داده اند.

مطالب مرتبط : ساده سازی مشتمل بر 12 راه کاربردی برای مدیریت پروژه ها

همفکری دات کام را یکجا ببینید

آخرین به روز رسانی در جمعه ۰۳ دی ۱۳۸۹ ساعت ۱۵:۰۰
 

اشتراک همفکری دات کام

آدرس ایمیل

Delivered by FeedBurner

وب گردی همفکری

ارزش افزوده برای وب گردی روزانه همفکری

RSS

آمار و ارقام

اعضا : 1
محتوا : 35
پیوندها : 6
بازدیدهای محتوا : 236566

آرشیو مطالب