چهارمین سالی را که به صورت ویژه در زمینه مسائل کارآفرینی و تحقیقات مرتبط با آن فعالیت مینمایم به پایان رسید. چهار سال کافیست تا مرا مجاب کند که مروری بر گذشته داشته باشم و در صورت لزوم مرحله کنونی را خاتمه بخشیده و مرحله ای جدید را شروع نمایم. در این مدت سعی نمودم به صورتی سیستماتیک و منظم پیش بروم. در واقع از زمانی که فعالیت در زمینه کارآفرینی و مشاوره را شروع نمودم ، در کنار تمام فعالیت های فکری و تحقیقی و گروهی که در این مسیر انجام داده ام ،  همواره سعی کرده ام به یک اصل پایبند باشم و آن ثبت گام به گام مراحل طی شده است. یعنی هر مرحله وگامی که طی شده است و یا هر نتیجه مهم و تحلیلی که به دست آمده است را سعی کرده ام به گونه ای مکتوب نمایم.

مکتوب نمودن یافته ها خیلی از آنچه که فکر می کردم مهم تر واقع شد. در واقع مانند خشت هایی که زیر پای انسان قرار می گیرد به من کمک نمود که بتوانم افق های دورتر را ببینم و گام های محکمتری را طی نمایم. همچنین این نوشته ها تا حدود زیادی از تکرار راه رفته جلوگیری می نماید. به این معنا که نه مجبور به تکرار مسیر پیموده می شوم و نه تکرار مداوم آن برای دیگران. این نوشته ها فرایند به اشتراک گذاری خودم با دیگران را سرعت بخشیده و فضا را برای همکاری های جدید باز کرده است.

تجربه نوشتن به من نشان داد که یکی از بزرگترین اختراعات انسان توانایی ثبت و نگارش بوده است چراکه در مقابل سخن گفتن ، بسیار ماندگارتر و مفید تر نیز هست. این به دیگران نیز کمک می کند که هم از تجربه های پیشین استفاده کنند و هم به سرعت خطوط فکری و دیدگاه های نگارنده را متوجه بشوند.

نتیجه این فعالیت ها ایجاد ۳ کتاب الکترونیک و ۳ مقاله الکترونیک بوده است. تمامی نوشته های دیگری که در وبسایت همفکری و وبلاگ آن موجود است در واقع بر محور این شش نوشته قرار دارد. این نوشته ها اولین دستاورد مسیر پر و پیچ و خم کارآفرینی و مشاوره مدیریت برای من بوده است. سعی کردم به عنوان کوچک از مجموعه فعالان حوزه کارآفرینی کشور آنرا به تدریج با دیگران به اشتراک بگذارم. برخی از آنها کامل و برخی دیگر به صورت خلاصه نگاشته شده اند اما اهمیت آنها این است که بدنه ای یکپارچه و همه جانبه از مفاهیم کارآفرینی را برای من ایجاد کرده اند.

از آنجاییکه به اندازه کافی بر روی این نوشته ها زمان صرف نموده ام لذا تقریبا مطمئن هستم که تا مدتی زایشی جدید برایم اتفاق نخواهد افتاد و هرآنچه که بوده همان است که منتشر شده است. در واقع نتیجه تلاش هایم در این مدت تبدیل به نوشته هایی شده که در سایت و وبلاگ موجود می باشد.

برای اینکه زایشی جدید اتفاق افتد لازم است مرحله کنونی پایان یابد. یعنی اختتامیه ای در این مرحله انجام شود تا مرحله ای جدیدتر شروع شود. آنچه که این روزها فکرم را مشغول ساخته و مدت زیادی از وقتم را به خود اختصاص می دهد بازخوانی مبانی فنی و تکنولوژیک فناوری اطلاعات خصوصا در حوزه معماری ۸۰۸۶ و سیستم های عامل می باشد. دلیل آن خلاء جدی این حوزه در فضای فناروی اطلاعات کشور و همچنین در دروس دانشگاهی است. شاید این شروعی باشد برای مرحله بعدی این وبسایت.

به عنوان گام آخر قصد دارم محصول یکسال فعالیت اخیرم را که خوشبختانه موفق شدم به صورت مدون و مکتوب در بیاورم معفی نمایم. از شهریور ۱۳۹۱ تا شهریور ۱۳۹۲ مجموعه ای از تحقیقات و فعالیت های فکری و گروهی انجام داده ام. محوریت این فعالیت ها ، بومی بودن و پوشش نیازهای بومی بوده است. یعنی در کنار توجه به نوشته ها و تجربه های خارجی سعی شده است به موانع اصلی توسعه کارآفرینی در فضای بومی کشور تمرکز شود. اکنون این مجموعه تجربیات جمع شده است و تبدیل به مجموعه ای کتابچه مانند به نام ” مجموعه ایده تا اجرا همفکری دات کام” شده است. در این مجموعه سعی شده است از ابتدای تشکیل یک ایده و حتی قبل از تشکیل یک ایده ، گام به گام جلو آمده و تا عملی نمودن آن و تبدیل به کسب و کار پیش برده شود. در کنار گام های اجرایی نکاتی مهم که برای فضای بومی کارآفرینی اثرگذاری بیشتری دارند ذکر شده است. هرچند ممکن است حجم مجموعه کم باشد اما برای خط به خط آن فکر و تحلیل با محوریت فضای بومی صورت گرفته است. این مجموعه حاصل چند سال تلاش ناپیوسته و یک سال تلاش پیوسته در این مسیر می باشد.

اکنون خوشحالم که می توانم آن را در کنار سایر محصولات “وب سایت همفکری” قرار دهم و به عنوان ششمین محصول معرفی نمایم.

لازم به ذکر است این مجموعه در قالب۱۷ نوشته به صورت هفتگی در روزنامه دنیای اقتصاد به انتشار رسیده است که لینک آن را اینجا می توانید مشاهده فرمایید.

برای دانلود مستقیم مجموعه “ایده تا اجرا” از این لینک و برای مشاهده سایر نوشته های مدون در این زمینه می توانید به اینجا مراجعه فرمایید.

امید است توانسته باشم دینی هرچند کوچک به فضای کارآفرینی کشور ادا کرده باشم.