بخش پنجم از مجموعه ۱۷ گانه ” ایده تا اجرا” – تاریخ انتشار : هر هفته روزهای شنبه

بازارهای اینترنتی

جستجو و گشت زنی در بازارهای اینترنتی مانند ebay یا alibaba ما را با محصولات جدید و گاها عجیب آشنا می سازد.

 سوال و جواب یاهو

مرور سوالات و جواب ها در سایت yahoo answer ما را با نیازهای کاربران و راه حل های ممکن آشنا می سازد. چه بسا ایده طراحی محصولی جدیدی برای پاسخگویی به نیاز کاربران در ذهن ما ایجاد شود. در این سایت می توان بازارهای گمنام (niche market) را هم پیدا کرد.

 لیست ابزارهای اریک

برای یافتن ایده های جدید ابزارهای مختلفی وجود دارد. لیست زیر از سایت erictips.com برداشت شده است حاوی مجموعه مفیدی از ابزارهای مختلف برای یافتن ایده های جدید می باشد :

لیست ابزارها و منبع تحقیق برای یافتن ایده های جدید و بازارهای گمنام

این لیست مجموعه ای از ابزارها و سایت های مختلف برای یافتن ایده های جدید و بازارهای جدید می باشد. موارد لیست به چند طبقه تقسیم شده است. هر کدام از آنها می تواند منبعی برای یافتن ایده های جدید باشد و یا اینکه در مسیر ما را یاری دهد : trends برای یافتن و ارزیابی روندهای مهم جاری در دنیای اینترنت، directories برای یافتن طبقه بندی های محتوایی انجام شده توسط موتورهای جستجو، answers and how to برای مشاهده انواع سوالات، چالش ها و پاسخ های مربوطه توسط مردم، Article برای مشاهده مقالات مختلف دانشی، Forums انجمن ها و…

ممکن است برخی سایت های لیست در ظاهر ارتباطی با ایده های جدید نداشته باشند اما اطلاعات مفیدی در زمینه نحوه پیدا کردن بازارهای گمنام و یا محصولات جدید ارائه می دهند.

همچنین این لیست در سایت hamfekri.com بخش کارآفرینان و زیربخش “مجموعه ابزارهای مفید برای یافتن ایده های جدید و بازارهای گمنام” معرفی شده است.

 پیگیری وقایع استارتاپ ویکند

استارتاپ ویکند یک رویداد آموزشی-تجربی (Experiental Education) در سراسر دنیاست که در ۳ روز متوالی (در انتهای هفته) برگزار می گردد. در این برنامه شرکت کنندگان شامل برنامه نویسان، مدیران تجاری، عاشقان استارتاپ، بازاریاب ها و طراحان گرافیک گرد هم می آیند تا طی ۵۴ ساعت ایده هایشان را مطرح کنند، گروه تشکیل بدهند و هر گروه ایده ای را اجرا کند. با پیگیری اخبار مربوط به این رویداد می توان با ایده های مطرح شده در آن و میزان موفقیت آن بیشتر آشنا شد.

 مثال از ایده های شغلی مجازی :

مطالعه ایده های شغلی مجازی هم می تواند در یافتن ایده های جدید کسب و کار کمک کند. مطالعه سایت ایلنس دات کام می تواند کمک موثری در  یافتن شغل های جدید داشته باشد : در لینک زیر می توانید ۱۰۰ شغل قابل توسعه در محیط مجازی را مشاهده نمایید. با مطالعه آن می توان به ایده های جدیدی در مورد کسب و کارها و فعالیت هایی که می توان به صورت برون سپاری انجام داد دست یافت :

۱۰۰ نمونه شغل که می توان به فری لنسرها سپرد

چند نمونه از ایده های شغلی جالبی که به صورت فری لنس وجود دارند : تهیه متن سخنرانی، برنامه ریزی مراسم عروسی، بروزرسانی وبلاگ، منشی تلفنی و حتی مدیر دفتر مجازی!

شغل ها به ۳ دسته بندی اصلی تقسیم می شوند :

  • تکنولوژی : طراحی سایت، برنامه نویسی، مدیریت پروژه، شبکه های اجتماعی و…
  • بازاریابی : فروش، بازاریابی، بهینه سازی سایت، وبلاگ ها و…
  • سایر : برنامه ریزی کسب و کار، تحقیقات، نوشتن مقاله، ورود اطلاعات، تست برنامه، حمایت مدیریتی و…

 مثال از ایده های همکاری مجازی:

مطالعه ایده های همکاری مجازی هم می تواند در یافتن ایده های جدید کسب و کار کمک کند. در سایت www.elance.com  ۲۵ نوع خدمات که تحت عنوان “همکار مجازی” معرفی شده است ارائه شده است.

همکاری ها به ۵ طبقه بندی اصلی تقسیم می شود :

  • تحقیقات : انجام تحقیقات مختلف اعم از اعتبار سنجی مطالب، یافتن بازار، تست محصول جدید، تهیه متن سخنرانی
  • ورود اطلاعات : ثبت نام در سایت ها، سازماندهی دفترچه تماس، ارسال مقاله
  • هماهنگی ها : هماهنگی جلسات، ملاقات ها، برنامه سفر و حتی برنامه ریزی مراسم عروسی
  • شبکه های اجتماعی : تهیه مطلب، مدیریت وبلاگ، مدیریت پروفایل و رزومه، مدیریت ارتباطات روزانه
  • عمومی : مدیریت ایمیلها، کارت پستال ها و هدیه ها، یادآوری ها و…

علاوه بر اشخاص، شرکت های معتبر هم در سایت حضور دارند و لذا می توان از خدمات آنها هم استفاده کرد. یکی از فواید سایت این است که می توان سابقه ای از کارهای انجام شده توسط فری لنس ها را مشاهده نمود و همچنین نظر سایرین و امتیاز داده شده به آنها را دید. این باعث می شود انتخاب پیمانکار با کیفیت بهتری انجام شود.

مطالعه بیشتر : توصیه هایی برای بهبود فرایند واگذاری یک پروژه در سایت ایلنس دات کام

مثالی از یک شرکت ایده گرا

به عنوان مثال از شرکت هایی که علاقه مند به یافتن ایده های جدید می باشند می توان به شرکت گوگل اشاره نمود. سیستم کاری و مدیریتی این شرکت پذیرای انواع ایده های جدید و غیرممکن می باشد. این شرکت سالانه تعداد زیادی از شرکت های کوچک و خلاق را خریداری می کند. شرکت گوگل کلکسیونی از انواع محصولات و سرویس های مختلف می باشد. با مرور لیست ۲۶۸ تایی محصولات این شرکت می توان دید که اشتیاق زیادی برای استقبال از انواع ایده های جدید وجود دارد. مسلما در میان آنها چند ده سرویس موفق درخواهد آمد.

مطالعه بیشتر : برای آشنایی با جزییات مدیریتی شرکت گوگل می توانید خلاصه کتاب “راه گوگل” : تحلیلی مشاورانه بر مدل مدیریتی شرکت گوگل را در سایت همفکری دات کام بخوانید.

پی نوشت :

مجموعه “ایده تا اجرای همفکری دات کام” مشتکل بر ۱۷ نوشته گام به گام می باشد شامل راهنمای عملی و مرحله به مرحله ای است تا بتوان ایده های موفق را پیدا نموده و یا ایده خام و نپخته ای را که در سر دارید پرورش داده و به آن رنگ واقعیت بدهید. نوشته های ۱۷ گانه مجموعه “ایده تا اجرا” هر هفته روز شنبه در وبلاگ همفکری منتشر می شود. محور اصلی در تهیه نوشته ها همانا عملی بودن و گام به گام بودن آن است. توضیحات بیشتر را اینجا مطالعه نمایید.