مقدمه : یکی از عارضه های اصلی در شروع هر کسب و کاری همانا تفکر ایده آلگرا است. یعنی کارآفرین تازه کار تمایل زیادی به تولید بهترین محصول دارد. برای این ممکن است شاخ و برگ ها زیادی به محصول خود اضافه کند تا بتواند بهترین باشد. این به مرور باعث می شود محصول به سمت یک تولید خیلی خاص و سفارشی پیش برود. این اولین انحراف اساسی از کارآفرینی است. بزرگان کارآفرینی از جمله پیتر دراکر اعتقاد دارند که کارآفرینی به معنای تولید انبوه است نه تولید سفارشی! تولید انبوه به معنای اولویت بندی مشخصات محصول و انتخاب مشخصاتی که با زمان و توان و منابع کارآفرین تناسب دارد.

بدنه متن : تولید انبوه در مقابل تولید سفارشی massproduction : مهم است که بدانیم چقدر سفارشی عمل می کنیم و چقدر دیدگاه تولید انبوه داریم. اصولا زمانی که مشغول ایجاد یک محصول خاص برای یک شخص یا سازمان خاص می باشیم نمی شود نام آن را کارآفرینی یا استارتاپ گذاشت. در واقع استارتاپ با دیدگاه تولید انبوه و همه گیر شکل می گیرد. این هشدار خصوصا برای شرکت های نرم افزاری که مشغول ایجاد برنامه های سفارشی برای مشتریان می باشند قابل توجه است. سفارشی سازی در تمام دنیا هزینه های بسیار سنگینی دربردارد.

برای روشن شدن قضیه می توانید مطلب زیر از آقای پاول گراهام که از صاحبنظران موضوع هستند مطالعه نمایید :

http://www.paulgraham.com/startupfunding.html

نکته میلیون دلاری در مورد تولید انبوه : جمع قابل توجهی از تازه کارها به سمت بیزنس های مشاوره می روند. برای شروع یک استارتاپ گاهی می توان از یک شرکت مشاوره شروع کردو در خلال ارائه خدمات می توان به مرور صاحب محصولی شد و نهایتا از شرکت خدماتی به شرکت محصولی تبدیل شویم. اما باید توجه داشت که شرکت مشاوره یک استارتاپ نیست. برای اینکه استارتاپ شویم باید شرکت ما محصول-محور باشد نه خدمت-محور. این به معنی لزوم تولید محصول فیزیکی نیست. منظور این است که استارتاپ باید مصولی داشته باشد که بتواند به تعداد زیادی مشتری بفروشد نه اینکه یک خدمت سفارشی برای مشتری خاصی انجام دهد.  برای اینکه یک استارتاپ باشید شما باید مانند گروه موسیقی کار کنید که کپی آلبومش را به تعداد نامحدودی می فروشد نه اینکه اجرا کننده مراسم در جشنها و عروسی ها باشید. برای همین ممکن است کسب و کارهای زیادی در اطراف خود ببینیم اما همه آنها استارتاپ نیستند. چراکه قابلیت و استعداد گسترش را در خود رشد نداده اند.

منبع : کتاب “کارآفرینی در استارتاپ ها” – بخش مفهوم کارآفرینی

پی نوشت : کتاب “کارآفرینی در استارتاپ ها” حاصل تلاشی مشترک بین دو وب سایت فعال در زمینه کارآفرینی و استارتاپ ها می باشد. این کتاب حاصل مطالعات و تحلیل ها و تجربیات بومی و غیر بومی کسب شده در این زمینه می باشد. متن فوق گزیده ای از این کتاب می باشد.