مقدمه : یکی از سوالاتی که برای هر استارتاپ پیش می آید این است که در چه مرحله ای به فکر جذب سرمایه باشد. تشخیص این مرحله مهم است. اگر جذب سرمایه زودتر یا دیرتر انجام شود یا هیچگاه انجام نشود، ممکن است به استارتاپ لطمه بزند. این خصوصا در وقایعی مانند استارتاپ ویکند اهمیت می یابد. در ادامه تصویری ملایم از این مرحله ارائه می شود.

بدنه متن : شما باید چیزی برای نمایش داشته باشید. یعنی ایده یا نمونه محصول شما باید آنقدر به مرحله تکامل رسیده باشد که سرمایه گذار را قانع کند. رگه هایی از امید واقعی باید در کسب و کار شما ظاهر شده باشد. این مشابه همان کاریست که مشاوران املاک برای قانع کردن شما به سرمایه گذاری در یک ملک انجام می دهند. مثلا زمانیکه شما می خواهید امتیاز واحدی ساختمانی را پیش خرید نمایید برایتان مهم است که آیا این واحد تسهیلات بانکی به آن تعلق خواهد گرفت یا نه؟ و این بر تصمیم شما اثر می گذارد. همینطور زمانی که سرمایه گذار می خواهد بر روی کسب و کار شما سرمایه گذاری کند برایش مهم است که رگه هایی از موفقیت را در کسب و کار شما ببیند. یعنی باید مرحله ای از فروش اولیه طی شده باشد یا اینکه نمونه ای از محصول اولیه ساخته شده باشد – تحقیقات بازار انجام شده باشد و پلان مالی روشنی تهیه شده باشد.

این ها همه به این معنی است که شما در همان شروع کار نباید به فکر جذب سرمایه گذار باشید. ایده شما باید مرحله ای از پختگی را طی کرده باشد تا بتواند به اندازه کافی برای سرمایه گذار ریسک طلب جذاب باشد. از لحاظ زماین این ممکن است شش ماه تا یک سال به طول بیانجامد.

کارها را تاجایی خودتان جلو ببرید که ایده شما ساختار و معنا و وجود خارجی پیدا کند. این نیاز به تلاش شبانه روزی خواهد داشت. آنگاه بر سر یک ایده ای که وجود و معنای خارجی دارد می توانید با سرمایه گذار صحبت کنید. این همان ارزش افزوده ایست که کارآفرین می تواند بدون سرمایه و با دستان خالی انجام دهد. الگوریتمی که بنیانگذاران گوگل برای جستجوی محتوا ایجاد کردند ارزش افزوده ای بود که توانست سرمایه را جذب کند.

نکته مهم : کارآفرینی که بتواند نشان دهد مشتری های پول به دست برای محصولش وجود دارند شانس بیشتری در جذب سرمایه گذار خواهد داشت.

نتیجه ۱ : وقایعی مانند استارتاپ ویکند به مطرح شدن ایده ها و تمرین کارتیمی و شکل گرفتن اولیه محصول کمک می کند. از آنجاییکه ایده در مراحل ابتدایی قرار دارد و هنوز بازار مشخصی برای آن وجود ندارد، لذا حضور سرمایه گذار در این گردهم آیی ها نتیجه خاصی برای دو طرف در برنخواهد داشت.

منبع : کتاب “کارآفرینی در استارتاپ ها” – بخش سرمایه گذاری

پی نوشت : کتاب “کارآفرینی در استارتاپ ها” حاصل تلاشی مشترک بین دو وب سایت فعال در زمینه کارآفرینی و استارتاپ ها می باشد. این کتاب حاصل مطالعات و تحلیل ها و تجربیات بومی و غیر بومی کسب شده در این زمینه می باشد. متن فوق گزیده ای از این کتاب می باشد.

نوشته مرتبط :

چرا یک استارتاپ به سرمایه نیاز دارد

معرفی سه نوع سرمایه گذاری در استارتاپ ها