دستاورد ۴ سال فعالیت تحقیقاتی کارآفرینی

چهارمین سالی را که به صورت ویژه در زمینه مسائل کارآفرینی و تحقیقات مرتبط با آن فعالیت مینمایم به پایان رسید. چهار سال کافیست تا مرا مجاب کند که مروری بر گذشته داشته باشم و در صورت لزوم مرحله کنونی را خاتمه بخشیده و مرحله ای جدید را شروع نمایم. در این مدت سعی نمودم به صورتی سیستماتیک و منظم پیش بروم. در واقع از زمانی که فعالیت در زمینه کارآفرینی و مشاوره را شروع نمودم ، در کنار تمام فعالیت های فکری و تحقیقی و گروهی که در این مسیر انجام داده ام ،  همواره سعی کرده ام به یک اصل پایبند باشم و آن ثبت گام به گام مراحل طی شده است. یعنی هر مرحله وگامی که طی شده است و یا هر نتیجه مهم و تحلیلی که به دست آمده است را سعی کرده ام به گونه ای مکتوب نمایم.

مکتوب نمودن یافته ها خیلی از آنچه که فکر می کردم مهم تر واقع شد. در واقع مانند خشت هایی که زیر پای انسان قرار می گیرد به من کمک نمود که بتوانم افق های دورتر را ببینم و گام های محکمتری را طی نمایم. همچنین این نوشته ها تا حدود زیادی از تکرار راه رفته جلوگیری می نماید. به این معنا که نه مجبور به تکرار مسیر پیموده می شوم و نه تکرار مداوم آن برای دیگران. این نوشته ها فرایند به اشتراک گذاری خودم با دیگران را سرعت بخشیده و فضا را برای همکاری های جدید باز کرده است.

تجربه نوشتن به من نشان داد که یکی از بزرگترین اختراعات انسان توانایی ثبت و نگارش بوده است چراکه در مقابل سخن گفتن ، بسیار ماندگارتر و مفید تر نیز هست. این به دیگران نیز کمک می کند که هم از تجربه های پیشین استفاده کنند و هم به سرعت خطوط فکری و دیدگاه های نگارنده را متوجه بشوند.

نتیجه این فعالیت ها ایجاد ۳ کتاب الکترونیک و ۳ مقاله الکترونیک بوده است. تمامی نوشته های دیگری که در وبسایت همفکری و وبلاگ آن موجود است در واقع بر محور این شش نوشته قرار دارد. این نوشته ها اولین دستاورد مسیر پر و پیچ و خم کارآفرینی و مشاوره مدیریت برای من بوده است. سعی کردم به عنوان کوچک از مجموعه فعالان حوزه کارآفرینی کشور آنرا به تدریج با دیگران به اشتراک بگذارم. برخی از آنها کامل و برخی دیگر به صورت خلاصه نگاشته شده اند اما اهمیت آنها این است که بدنه ای یکپارچه و همه جانبه از مفاهیم کارآفرینی را برای من ایجاد کرده اند.

از آنجاییکه به اندازه کافی بر روی این نوشته ها زمان صرف نموده ام لذا تقریبا مطمئن هستم که تا مدتی زایشی جدید برایم اتفاق نخواهد افتاد و هرآنچه که بوده همان است که منتشر شده است. در واقع نتیجه تلاش هایم در این مدت تبدیل به نوشته هایی شده که در سایت و وبلاگ موجود می باشد.

برای اینکه زایشی جدید اتفاق افتد لازم است مرحله کنونی پایان یابد. یعنی اختتامیه ای در این مرحله انجام شود تا مرحله ای جدیدتر شروع شود. آنچه که این روزها فکرم را مشغول ساخته و مدت زیادی از وقتم را به خود اختصاص می دهد بازخوانی مبانی فنی و تکنولوژیک فناوری اطلاعات خصوصا در حوزه معماری ۸۰۸۶ و سیستم های عامل می باشد. دلیل آن خلاء جدی این حوزه در فضای فناروی اطلاعات کشور و همچنین در دروس دانشگاهی است. شاید این شروعی باشد برای مرحله بعدی این وبسایت.

به عنوان گام آخر قصد دارم محصول یکسال فعالیت اخیرم را که خوشبختانه موفق شدم به صورت مدون و مکتوب در بیاورم معفی نمایم. از شهریور ۱۳۹۱ تا شهریور ۱۳۹۲ مجموعه ای از تحقیقات و فعالیت های فکری و گروهی انجام داده ام. محوریت این فعالیت ها ، بومی بودن و پوشش نیازهای بومی بوده است. یعنی در کنار توجه به نوشته ها و تجربه های خارجی سعی شده است به موانع اصلی توسعه کارآفرینی در فضای بومی کشور تمرکز شود. اکنون این مجموعه تجربیات جمع شده است و تبدیل به مجموعه ای کتابچه مانند به نام ” مجموعه ایده تا اجرا همفکری دات کام” شده است. در این مجموعه سعی شده است از ابتدای تشکیل یک ایده و حتی قبل از تشکیل یک ایده ، گام به گام جلو آمده و تا عملی نمودن آن و تبدیل به کسب و کار پیش برده شود. در کنار گام های اجرایی نکاتی مهم که برای فضای بومی کارآفرینی اثرگذاری بیشتری دارند ذکر شده است. هرچند ممکن است حجم مجموعه کم باشد اما برای خط به خط آن فکر و تحلیل با محوریت فضای بومی صورت گرفته است. این مجموعه حاصل چند سال تلاش ناپیوسته و یک سال تلاش پیوسته در این مسیر می باشد.

اکنون خوشحالم که می توانم آن را در کنار سایر محصولات “وب سایت همفکری” قرار دهم و به عنوان ششمین محصول معرفی نمایم.

لازم به ذکر است این مجموعه در قالب۱۷ نوشته به صورت هفتگی در روزنامه دنیای اقتصاد به انتشار رسیده است که لینک آن را اینجا می توانید مشاهده فرمایید.

برای دانلود مستقیم مجموعه “ایده تا اجرا” از این لینک و برای مشاهده سایر نوشته های مدون در این زمینه می توانید به اینجا مراجعه فرمایید.

امید است توانسته باشم دینی هرچند کوچک به فضای کارآفرینی کشور ادا کرده باشم.

انتشار مجموعه کامل “ایده تا اجرای همفکری دات کام”

پس از انتشار هفتگی مقالات “ایده تا اجرا” که به صورت هفتگی در روزنامه دنیای اقتصاد (لینک مطالب) و در وبلاگ همفکری تحت عنوان “مجموعه ایده تا اجرا” منتشر می شد ، هم اکنون نسخه کامل آن که مشتمل بر متن کامل ۱۷ مقاله مذکور می باشد، در قالب کتاب الکترونیک در وبلاگ همفکری دات کام منتشر شده است.

از طریق این لینک می توانید مجموعه را مستقیما دانلود نموده و همچنین از اینجا هم می توانید سایر مطالب الکترونیکی سایت را ملاحظه بفرمایید.

امید است این نوشته ها به تقویت اکو سیستم کارآفرینی کمک نماید.

انتشار ۱۷ مقاله “ایده تا اجرا” ی همفکری دات کام در روزنامه دنیای اقتصاد

مجموعه ۱۷ گانه “ایده تا اجرا همفکری دات کام” مشتمل بر ۱۷ مقاله حاوی نکات مهم و طلایی کارآفرینی ، از ابتدای ایجاد ایده تا اجرای آن  ، طی ۴ ماه از ششم مهرماه تا ۲۸ دیماه ۱۳۹۲ ، به صورت هفتگی در روزنامه دنیای اقتصاد چاپ شده است. ذیلا لینک ۱۷ مقاله در روزنامه مذکور را مشاهده می فرمایید. امید است این مقالات کمکی به توسعه فضای کارآفرینی کشور کرده باشد :

 1. زمان آن است که عمل انجام شود حتی در یک اقتصاد بد!

 2. خلاقیت :‌هنر غلبه بر محدودیت ها

 3. ایده موفق چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

 4. چگونه ایده های جدید پیدا کنیم؟

 5. ابزارهای جدید برای یافتن ایده های ناب

 6. ۲۷ سوال برای ارزشیابی ایده

 7. به ایده تان رنگ واقعیت دهید (۱۳ گام اولیه – بخش اول)

 8. چگونه ایده خود را عملی کنیم؟

 9. اسبی برای تاختن

 10. جذب سرمایه

 11. مراحل رشد یک ایده نوآورانه

 12. تولید ایده به محصول

 13. تولید انبوه – یافتن و ارزیابی تولید کننده ها

 14. تولید انبوه – قیمت گذاری

 15. بخش پانزدهم – درس های اساسی – کسی را غافلگیر نکنید

 16. بخش شانزدهم – درس های اساسی – همیشه قرارداد ببندید

 17. بخش هفدهم – درس های اساسی – خود را مجبور به ابداع نکنید

بخش هفدهم – درس های اساسی(سوم) – خود را مجبور به ابداع نکنید!

بخش هفدهم از مجموعه ۱۷ گانه “ایده تا اجر” – تاریخ انتشار : هر هفته روزهای شنبه

در این بخش درس هایی فراگیر که با تجربه و ممارست زیاد به دست آمده اند تشریح می شوند. این درس ها مجموعه ای از ایده ها برای ساختن کسب و کار می باشند. آگاهی از این نکات مهم م یتواند قبل از انحرافات اساسی به کمک شما بیاید.

 • خود را مجبور به ابداع نکنید : به فکر این نباشید که لزوما ایده بسیار بکر و جدیدی یافت کنید که تاکنون به ذهن کسی نرسیده است. بسیاری از کسب و کار های موفق لزوما ایده بدیعی نبوده اند بلکه آنها همان ایده های گذشتگان را به شیوه ای جدید و نوآورانه اجرا نموده اند.
 • مدام در تکاپو باشید : همیشه احتمال این را بدهید که ممکن است راه بهتری وجود داشته باشد. لذا درب های یادگیری را بر روی خود نبندید. از کوچکترین فرصت ها برای یادگیری استفاده نمایید. این می توانید صحبت یا نظر کوتاه یک مشتری باشد تا نوشته یک وبلاگ. اگر ذهن جستجوگر خود را پرورش دهید آنگاه اطلاعات مفید اطراف خود را به سرعت می توانید تشخیص دهید و بهره برداری کنید. همیشه سوالاتی در ذهن داشته باشیبد و از فرصتی برای بیان آنها استفاده نمایید.
 • پول به سختی به دست می آید :  خود را جای مشتری بگذارید و ببینید که در چه صورتی حاضر است پولی را که به سختی به دست آورده به شما بدهد تا خدمات یا محصولی دریافت نماید. باید او را متقاعد کنید که کدام نیاز مهم یا مشکل را می خواهید حل کنید. مسلما باید ارزش افزوده قابل قبولی ارائه دهید.
 • به روابط برد-برد بیاندیشید :  این اولین اصل در کسب و کار است. تمرین کنید تا بتوانید نیروهای اطراف را تشخیص دهید و کسب وکار خود را با آنها همراستا سازید. این نیروها طیف وسیعی دارند. از نیروی خلاقیت پرسنل گرفته تا میل به رشد فردی. رابطه ای برقرار کنید که به نفع دوطرف باشد.
 • تولید انبوه در مقابل تولید سفارشی : مهم است که بدانیم چقدر سفارشی عمل می کنیم و چقدر دیدگاه تولید انبوه داریم. اصولا زمانی که مشغول ایجاد یک محصول خاص برای یک شخص یا سازمان خاص می باشیم نمی شود نام آن را کارآفرینی یا استارتاپ گذاشت. در واقع استارتاپ با دیدگاه تولید انبوه و همه گیر شکل می گیرد. این هشدار خصوصا برای شرکت های نرم افزاری که مشغول ایجاد برنامه های سفارشی برای مشتریان می باشند قابل توجه است. سفارشی سازی در تمام دنیا هزینه های بسیار سنگینی دربردارد.”انبوه اندیشی” مهارت مورد نیاز کارآفرین تازه کار می باشد.

تمرین برای انبوه اندیشی : استارتاپ های ومبتنی بر نرم افزار عموما بر اساس هزینه های پایین شکل می گیرند.در حالیکه درمرحله تولید انبوه نیاز های به سرمایه های هنگفت همانند سایر صنایع می باشد. این مرحله ای است که از دید نهان می ماند. برای اینکه کارآفرینانی که در محیط فناوری اطلاعات کار می کنند دیدگاه بهتری نسبت به الزامات و هزینه های تولید انبوه در صنعت داشته باشند توصیه می شود طرح های تیپ صنایع مختلف را مطالعه نمایند. با همانند سازی آن هزینه ها می توان به اهمیت تولید انبوه و الزامات آن واقف شد. سایت سازمان شهرک های صنعتی حاوی طرح های مختلف تیپ صنعتی می باشد :

بدیهی است که موفقیت در استارتاپ های مبتنی بر فناوری اطلاعات نیز به سرمایه های مشابه با سایر صنایع نیاز خواهند داشت.

همچنین با مراجعه به شهرک های صنعتی اطراف شهر خود می توان دیدگاه واقعی تری نسبت به صنایع و تولید انبوه  پیدا کرد

نکته بسیار مهم مورد تولید انبوه : جمع قابل توجهی از تازه کارها به سمت بیزنس های مشاوره می روند. برای شروع یک استارتاپ گاهی می توان از یک شرکت مشاوره شروع کردو در خلال ارائه خدمات می توان به مرور صاحب محصولی شد و نهایتا از شرکت خدماتی به شرکت محصولی تبدیل شویم. اما باید توجه داشت که شرکت مشاوره یک استارتاپ نیست. برای اینکه استارتاپ شویم باید شرکت ما محصول-محور باشد نه خدمت-محور. این به معنی لزوم تولید محصول فیزیکی نیست. منظور این است که استارتاپ باید محصولی داشته باشد که بتواند به تعداد زیادی مشتری بفروشد نه اینکه یک خدمت سفارشی برای مشتری خاصی انجام دهد.  برای اینکه یک استارتاپ باشید شما باید مانند گروه موسیقی کار کنید که کپی آلبومش را به تعداد نامحدودی می فروشد نه اینکه اجرا کننده مراسم در جشنها و عروسی ها باشید. برای همین ممکن است کسب و کارهای زیادی در اطراف خود ببینیم اما همه آنها استارتاپ نیستند. چراکه قابلیت و استعداد گسترش را در خود رشد نداده اند.

 • تخمین هایتان را دقیقتر کنید : تجربه عملی نشان داده است که در کشور تخمین های اولیه با واقعیت حدود ۳۰ درصد تفاوت دارد. این از خرید مصالح و مواد اولیه گرفته تا برنامه زمانی صدق می کند. خیلی باید مواظب این مساله بود.
 • با پیش بینی های مداوم خود یک گام جلوتر حرکت کنید : به علت تغییر پی در پی قوانین باید همواره قدم های بعدی را پیش بینی کرد و مدام تغییر و تحولات آنها را چک کرد. مانند مورد دفترخانه بانک مسکن.
 • تغییرات قوانین دولتی را در اقتصاد دولتی به دقت زیر نظر داشته باشید و دنبال تاثیرات مستقیم و خصوصا غیر مستقیم آن بر کسب و کار خود بگردید.
 • ساده سازی : کسب و کارهای موفق الگوهای ساده اما کارایی داشته اند. در خلال پیچیدگی های موجود در فرایندها و فعالیت های کاری، می توان الگوهای مشترک و ساده ای پیدا نمود. تشخیص سادگی نیاز به مهارت دارد. خود نوعی هنر می باشد. برای اینکه بتوان از یک راه ساده شروع نمود لازم است شاخ و برگ های اضافی را تشخیص داده و آنها را حذف نمود. ایده کلی را در ذهن خود تشکیل دهیم و به مرور آنرا تکمیل نماییم. به سادگی شروع نماییم. از همان ایده ای که هم اکنون در ذهن داریم آغاز کنیم. قدیمی ها می گویند حرف حساب دو کلمه است.
 • شروع ساده : هنگام شروع کار یا پروژه جدید ممکن است نقطه شروع کار نامشخص باشد.ممکن است به جای شروع پروژه مدام در اندیشه و نگرانی آینده پروژه و تمام ابعاد مختلف آن باشیم. در این صورت لحظه به لحظه شروع کار سخت تر خواهد شد. برای کارهای جدید و خلاقانه بهتر است زمان زیادی برای شروع صرف نشود بلکه از یک نقطه تقریبا ساده کار شروع شود. در این صورت پس از شکل گرفتن اولین اقدام عملی، ادامه فرایند ملموس تر و محسوس تر خواهد شد.
 • خلاقیت برای ایجاد شکل های غیر مستقیم محصول : به عنوان مرحله ای از بارش فکری برای توسعه ایده خود بهتر است به تغییر شکل محصول هم بیاندیشیم. یعنی این محصول را تا چه حد می توان تغییر داد. اصولا چه راه های جایگزینی برای تامین نیاز مشتری وجود دارد؟ آیا محصولات تغییر یافته یا ادغام شده یا اصلاح شده  دیگری می توان طراحی نمود. سعی کنیم آنها را بنویسیم. گاهی ممکن است راه های جایگزین بسیاری برای رفع یک نیاز وجود داشته باشد.
 • خلاقیت برای ایجاد سود های غیر مستقیم : آنچه در عرف رایج است همانا فروش یک محصول و اخذ هزینه آن می باشد. دریافتی های حاصل از فروش با کسر هزینه های تولید آن تبدیل به سود می شود. وجه غالب در کسب و کارهای عمومی همانا دریافت مستقیم هزینه ها از افراد در قبال ارائه محصول یا خدمات می باشد. این مدل غالب درآمدی اکثر کسب و کارها می باشد. یک کارآفرین خلاق می تواند در این مدل تغییر ایجاد نماید. در بیشتر شرکت های نوآور می بینیم کسب سود از راه های غیر مستقیم صورت می گیرد. به عنوان مثال شرکت فیس بوک تمامی خدماتش را به صورت مجانی به کاربران ارائه می دهد. این خدمات بسیار گران قیمت و پر هزینه هستند اما مدیران شرکت درآمدها را بر اساس مسیرهای غیر مستقیم که عمدتا بر اساس تبلیغات است قرار داده اند. این مدل درآمدی در شرکت هایی نظیر گوگل هم مشاهده می شود.
 • تغییر دید نسبت به مشتری و سود : برای اینکه دید خود نسبت به سود را تغییر دهیم لازم است دید خود نسبت به مشتری را تغییر دهیم. اعتقاد به این جمله می تواند ساختار سود را تغییر دهد : “من و مشتری هر دو باهم می خواهیم سود ببریم” یا “حضور مشتری در فروشگاه یا سایت من به تنهایی خود امر نیکی است” یا “بدون اخذ هزینه مستقیم از مشتری از مشتری سوم برای ارائه خدمات به مشتری اول پول بگیرم”

 پی نوشت :

مجموعه “ایده تا اجرای همفکری دات کام” مشتکل بر ۱۷ نوشته گام به گام می باشد شامل راهنمای عملی و مرحله به مرحله ای است تا بتوان ایده های موفق را پیدا نموده و یا ایده خام و نپخته ای را که در سر دارید پرورش داده و به آن رنگ واقعیت بدهید. نوشته های ۱۷ گانه مجموعه “ایده تا اجرا” هر هفته روز شنبه در وبلاگ همفکری منتشر می شود. محور اصلی در تهیه نوشته ها همانا عملی بودن و گام به گام بودن آن است. توضیحات بیشتر را اینجا مطالعه نمایید.

بخش شانزدهم – درس های اساسی(دوم) – همیشه قرارداد ببندید!

بخش شانزدهم از مجموعه ۱۷ گانه “ایده تا اجرا” – تاریخ انتشار : هر هفته روزهای شنبه

در این بخش درس هایی فراگیر که با تجربه و ممارست زیاد به دست آمده اند تشریح می شوند. این درس ها مجموعه ای از ایده ها برای ساختن کسب و کار می باشند. آگاهی از این نکات مهم می تواند قبل از انحرافات اساسی به کمک شما بیاید.

 شما بیشتر از آنچه که فکر می کنید پول لازم دارید! مقدار سرمایه ای که برای شروع نیاز دارید یک مساله حیاتی است. بیشتر اوقات هزینه های بیشتر از آن چیزی است که برایش برنامه ریزی نموده اید. برنامه های طبق روال پیش می رود و برخی امورات به عقب می افتد. لازم است که توانایی مالی پوشش مواقع بحرانی را داشته باشید. سرمایه ای به عنوان پشتیبان داشته باشید. در هنگام شروع لازم نیست بر روی تمام منابع مالی خود شرط بندی کنید. شما برای تامین سرمایه می توانید از دایی ثروتمند خود و یا سرمایه گذاران فرشته بهره بگیرید اما توجه داشته باشید به ازای هر جذب سرمایه ارزش سهم شما کاهش می یابد. بیزنس خود را به گونه ای طراحی کنید که زود به پول برسد. یعنی مانند شرکت های بزرگ که برنامه های طولانی مدت برای بازدهی مالی دارند رفتار نکنید. شما شرکت کوچکی هستید و لازم است سریع به درآمد برسید. برای آن برنامه ریزی ۶ ماهه لازم دارید.

 1. همیشه قرارداد ببندید : هنگامی که جوان و پر انرژی هستید یک استارتاپ را تشکیل می دهید و بر اساس تعهدی که بین دوستان هم تیمی خود دارید کار را جلو می برید. در ابتدا همه چیز بر اساس دوستی و احساسات مثبت بنا نهاده شده است. این زمانی است که کار ساختار مشخصی پیدا نکرده است. اما به مرور که کارها جلو می رود و پیشرفت یا حتی ورشکستگی حاصل می شود انسان ها هم ممکن است تغییر کنند. این به دلیل تغییراتی است که در شرایط به وجود آمده است. در واقع هر انسانی بستگی به روحیات و احساسات و منطق و درک خود ممکن است در شرایط مختلف به صورت های مختلفی ظاهر شود. سو تفاهم مساله ای است که بسیار در کارهای تیمی به وجود می آید.

شما کار خود را در یک شرایط امیدوارانه و پر از انرژی مثبت شروع میکنید. اما هیچ تضمینی وجود ندارد که بهترین دوستی ها هم در شرایط چالشی دچار اختلال نشود. این بر میگردد به مسائل روانشانسی انسان ها و وابستگی آن به متغیرهای زیادی که در گذشته و حال انسان وجود داشته است. بسیاری از این متغیر ها خارج از کنترل می باشند.

لذا اکیدا توصیه می شود برای حالت های بغرنج برنامه ریزی و پیش بینی نمایید و از هم اکنون آنها را به صورت توافقاتی روی کاغذ بیاورید. خصوصا مسائل مالی باید روشن و شفاف باشد. توافقات خود با افراد تیم را مکتوب سازید. نقش ها – مسئولیت ها – مالکیت ها و جزییات مالی را مشخص و مکتوب نمایید. مکانیزمی برای حفاظت از خود و افراد تیم درست نمایید. به یاد داشته باشید پول خیلی چیز ها را تغییر می دهد. اگر این ها را روشن نمایید آنگاه هر فرد حدود انتظارات و اختیارات و مسئولیت های خود را خواهد دانست و راحت تر با واقعیت کنار خواهد آمد. قرارداد مکتوب خصوصا به افرادی که نقش آنها نامحسوس و مبهم است انگیزه زیادی می دهد.

به یاد داشته باشید که اکثر انسان ها خود را صاحب نقشی مهم در کسب و کار می بینند. در واقع انسان تمایل دارد نقش محوری در هر کاری را به خود دهد. این را حداقل در تخیل خود بازسازی خواهد نمود. و ممکن است انتظارات خود را از دنیای واقعی هم بر اساس تخیل خود بنا سازد. از طرفی هیچ کس مایل نیست که خود را نقد نموده و تقصیر را بر دوش خود گذارد. بنابراین تجربه افراد پیش کسوت ایجاب می کند که همه چیز بر اساس قرارداد مکتوب پیش برود.

 1. حواستان به مالکیت فکری باشد : ممکن است حتی استفاده از یک عکس ساده در وب سایت شما منجر به نقض مالکیت فکری شود!
 2. پول را کنترل کنید : هیچگاه بر روی یک مشتری خاص تکیه نکنید. همینطور تمام پولهایتان را در یک حساب بانکی نگذارید. بر روی یک حساب بانکی خاص تکیه نکنید.
 3. برای رسیدن به بهترین ها امیدواری باشید اما برای بدترین ها برنامه ریزی کنید : این یک استراتژی منطقی است. تمامی حالات و پیش آمدهای ممکن را پیش بینی  کرده و برای آن برنامه ریزی کنید. اعم از اینکه یک ریال هم درآمد نداشته باشید و یا فروش خوبی داشته باشید. سعی کنید با دیدگاه بدبینانه و موشکافانه پیش آمدهای ممکن را حدس بزنید. از عدم امضای مجوز توسط یک مقام دولتی تا دلایل و برهان(منطقی و غیرمنطقی) که پشت آن است.

این فقط یک پیش بینی احتیاطی نیست. در واقع زمانی که شما خود را در دنیای واقعی تصور می کنید و سعی می کنید تمام حالات پیش آمده را حدس بزنید آنگاه به مرور این مهارت را پیدا خواهید کرد که بهترین پیش بینی ها را انجام دهید. پیش بینی های خود با پیش آمدهای واقعی را سنجیده و مهارت تشخیص تان بالا می رود. کم کم مشکلات اولویت دار و گلوگاهی را تشخیص داده و برای ان نیروی بیشتری صرف می کنید.

نکته بومی : به جرات می توان گفت که تعریف کسب و کار پیش بینی هایی است که برای وقوع محتمل آن برنامه ریزی شده است.

 1. شبکه بسازید! از تنهایی بپرهیزید! ایزوله نباشید! در هنگام شروع کار منابع مختلفی از قبیل تولید کنندگان و تامین کنندگان مختلفی در اطراف ما قرار دارند. استارتاپی که بتواند ارتباط شبکه ای با منابع اطراف خود برقرار کند موفق تر است. این یعنی یکپارچه سازی خود با منابع اطراف اعم از تولید کنندگان یا تامین کنندگان.

در اطراف ما پتانسیل ها و نیروهای مختلفی وجود دارند. ایده پرداز موفق می تواند هم افزایی مثبتی با پتانسیل های اطراف خود برقرار نماید که باعث نفع طرفین باشد. مهارت یکپارچه سازی و شبکه سازی با منابع اطراف نیاز به مهات هایی دارد که قابل اکتساب می باشد.

برای اینکه تصور روشنتری از شبکه سازی ایجاد شود می توان به مفهوم backlink یا ارتباط دوطرف اشاره نمود که در سیستم وبلاگ نویسی ورد پرس وجود دارد. در ان اگر در متن خود به متنی دیگر اشاره داشته باشیم آنگاه در متن مقصد نیز یک لینک برگشتی به متن مبدا ایجاد خواهد نمود که در صورت تایید مدیر سایت آنگاه دو مطلب به یکدیگر اشاره خواهند نمود. این کمک زیادی به شبکه سازی وبلاگ ها و تقویت  ارتباطات خواهد نمود.این ها به عنوان ابزاری شتابدهنده در توسعه سیستم ها عمل خواهند نمود.

مثال بومی : سایت خاطره نویسی آنلاین ۳۱ شب موفق است یا پایگاه املاک و مستغلات ایران فایل؟ با توجه شرایط بومی کشور کدام مدل جواب می دهد؟ ۱- مدل کاملا مبتنی بر وب یا ۲- مدل نیمه حضوری؟ کدامیک توانسته اند ارتباط شبکه ای با منابع اطراف خود برقرار کنند؟

سوال : آیا پروژه کامپیوتر ملی توانست به جایگاه خود برسد؟ آیا خط تولید آن توانست ارتباط شبکه ای با تولید کنندگان و تامین کنندگان مختلف برقرار کند؟

سوال : آیا پروژه سیستم عامل ملی توانست به جایگاه خود برسد؟

 1. مهارت حسابداری خود را تقویت کنید. با اعداد و ارقام بیشتر آشنا شوید. ماشین حساب جیبی همراه خود داشته باشید. سعی کنید هر هزینه و سودی را محاسبه نمایید. انواع هزینه های شروع و ادامه کسب و کار را شناسایی کنید. بسیاری از این هزینه ها پنهان هستند. نیاز به مهارت و تجربه در برآورد آنها دارد. مصاحبه با کارآفرینان تازه کار نشان داده که برآورد درستی از هزینه ها ندارند. آنها خیلی خوشبینانه به موضوع نگاه میکنند. هنگامی که از انها سوال می شود که چقدر سرمایه نیاز دارند؟ هیچکدام نمی توانند عدد تقریبی را اعلام کنند. برای همین موفق به جذب سرمایه لازم هم نخواهند شد. بزرگترین هزینه پنهانی که در شروع کسب و کار (خصوصا کسب و کار اینترنتی) باید دیده شود همانا زمان است. این ها برآورد شما را تصحیح خواهد نمود. آنگاه تصور درستی از سرمایه مورد نیاز پیدا خواهید نمود و قائدتا در مذاکره با سرمایه گذار موفق تر خواهید بود.

مهارت تخمین به سود هم برمی گردد. اگر هزینه ها را خوب نبینیم آنگاه تصور خوشبینانه ای از سود خواهیم داشت. این باعث می شود که دست و دلباز شده و مبالغی را که به ظاهر سود هستند به راحتی هدر دهیم.

 1. آیا می توانید سرمایه گذار را قانع کنید؟ برای شروع کار توصیه نمی شود از سرمایه گذار استفاده نمایید. اما باید همیشه این آمادگی را داشته باشید که ایده خود را برای یک شخص سوم که نقش فرضی سرمایه گذار را دارد تشریح کنید. باید ایده شما حتی اگر نیاز به سرمایه هم نداشته باشد بتواند به صورت فرضی یک سرمایه گذار سخت گیر را راضی کند. توصیف شما باید متقاعد کننده و جذاب باشد. بر روی آن تمرین کنید. انواع بوم های مختلف طراحی شده است که شما بتوانید ایده خود را بر روی آن بنویسید و ابعاد مختلف آنرا توضیح دهید. زمانی که سعی می کنید آنچه را در ذهن دارید به روی کاغذ بیاورید قسمت های جدیدی از مغز شما به کمک می آیند و سعی می کنند به ذهن شما رنگ واقعیت بدهند. از لغات بهترین استفاده را ببرید و ایده خود را بنویسید.

ممکن است نوشته شما خیلی کمتر از آنچه در آید که در ذهن خود داشته اید. این یک ضعف است. ایده ای می تواند موفق شود که غنای خود را در نوشته های مکتوب هم نشان دهد.آنگاه می توانید بر روی آن چانه زنی کنید و آنرا بهتر و غنی تر سازید.حتی اگر این کار را یک نفره انجام می دهید.

 پی نوشت :

مجموعه “ایده تا اجرای همفکری دات کام” مشتکل بر ۱۷ نوشته گام به گام می باشد شامل راهنمای عملی و مرحله به مرحله ای است تا بتوان ایده های موفق را پیدا نموده و یا ایده خام و نپخته ای را که در سر دارید پرورش داده و به آن رنگ واقعیت بدهید. نوشته های ۱۷ گانه مجموعه “ایده تا اجرا” هر هفته روز شنبه در وبلاگ همفکری منتشر می شود. محور اصلی در تهیه نوشته ها همانا عملی بودن و گام به گام بودن آن است. توضیحات بیشتر را اینجا مطالعه نمایید.

بخش پانزدهم – درس های اساسی(اول) – کسی را غافلگیر نکنید!

بخش پانزدهم از مجموعه ۱۷ گانه “ایده تا اجرا” – تاریخ انتشار : هر هفته روزهای شنبه

در این بخش درس هایی فراگیر که با تجربه و ممارست زیاد به دست آمده اند تشریح می شوند. این درس ها مجموعه ای از ایده ها برای ساختن کسب و کار می باشند. آگاهی از این نکات مهم می تواند قبل از انحرافات اساسی به کمک شما بیاید.

 1. پایه های اساسی را تقویت کنید : موفقترین کسب و کارها تعاملات پایه ای و اساسی خود با بازار را با اعتماد و کیفیت انجام می دهند. فرایند های اساسی کسب و کار خود را شناسایی کنید و آنها را با دقت بررسی کنید. به تمام جزییات آنها توجه کنید. “برد” معمولا از توجه و تمرکز کامل بر روی جزییات بدست می آید. تفاوت بین پیروزی و شکست می تواند به کوچکی ۳ درصد تفاوت در تولید باشد.
 2. کارآفرین تنها معنی ندارد! به تیم فکر کنید : شکست ها و ناکامی هایی که بر پیشانی ایده های بزرگ و تلاش های عظیم حک شده اند یک پیغام مهم دارند. با گشتی در اطراف خود نمونه های مختلفی از نوآوری ها و خلاقیت های ناکام را خواهیم دید که عموما به دست افراد سخت کوش و پرتلاش ساخته شده اند. شاید بتوان بزرگترین دلیل شکست آنها در نتیجه تلاش های عظیم شان همانا عدم توجه به کار تیمی دانست. مثال های فراوانی از کارآفرینان تک رو اما پرتلاش را می توان دید. آنها سالهاست بر روی محصول خود کار می کنند و توانسته اند تا حدودی هم فروش داشته باشند. اما آنها هیچگاه نتوانسته اند به اندازه زحمات خود از محصولشان برداشت کنند. چرا؟

به جرات می توان گفت ۲۰ درصد موفقیت کسب و کار به ایده آن برمی گردد و بقیه بر اساس تشکیل تیم درست و سازماندهی مناسب است. اگر بتوان نقش های مناسب را به افراد مناسب سپرد. همه را در آینده کسب و کار به نحو مطلوب ذینفع نمود و از خودخواهی و تک رای بودن اجتناب کرد آنگاه می توان انتظار جهش های خوبی داشت. پس از ایجاد یک ایده باید تیم متناظر با آن تشکیل شود. تیمی متشکل از نقش های مختلف : بازاریاب -سرمایه گذار – ایده پرداز – مهندس – تدارکات و…  اینها همگی نقش مهم و موثر در موفقیت دارند.

آنها باید در زمینه اهداف و چشم انداز های کسب و کار به خوبی توجیه شده باشند و نقش موثر خود در راه هدف را به روشنی ببینند. احساس ذینفع بودن از نتیجه تلاش ها مهم است. تامین هزینه های تیم سنگین است لذا مدل حقوق دستمزد در ابتدا نمی تواند پاسخگو باشد بلکه مدل سهیم نمودن در نفع های آتی می تواند بقای تیم را تضمین نماید

 1. کسی را غافلگیر نکنید : این تفکر ممکن است جذاب به نظر برسد که بخواهید بازار و مشتری را با محصول خود غافلگیر کنید. برای آن ممکن است با گروه خود ماه ها قوت بگذارید و تمام جزییات پروژه را در نظر بگیرید تا در زمان مورد نظر از پروژه خود پرده برداری کنید. اینگونه می خواهید هم خود هم مشتری را غافلگیر کنید. باید گفت که ریسک این روش بالاست. در واقع شما با اطمینان از موفقیت محصول خود و استقبال مشتریان درب های بیرون را بر روی خود بسته و ماه ها به دور از مشتریان و نظرات احتمالی آنها بر روی پروژه خود کار می کنید. ممکن است یک نیاز اساسی مشتری را نادیده گرفته باشد که نقصان آن در پروژه شما تکثیر شود!

باید گفت که هیچ محصول کاملی ناگهان به وجود نمی آید بلکه در اثر ارتباط و بازخورد مشتریان محصولات به تدریج کامل می شوند. برای افزایش ضریب اطمینان موفقیت محصول بهتر است ارزش افزوده محصول شما به صورت تدریجی به بازار ارائه شود و نه به صورت ناگهانی.

بر روی کارکرد اساسی محصول خود تمرکز کنید و به محض آماده شدن آنرا برای استفاده مشتری ارائه دهید و با نظرات مشتریان آنرا در مسیر بهبود قرار دهید. این روش در تیم های کری گوگل هم مشاهده می شود. مدیران گوگل عقیده دارند : کوچکترین قطعه کاربردی محصول را که برای مشتری می تواند سودمند باشد تعریف نموده آنرا بسازید و سپس روانه بازار کنید!

نتیجه : پروژه خود را به گونه ای بسازید که به تدریج که پیش می روید ارزش افزوده را تامین کند!

نکته بومی : غافلگیر کردن مساله ای است که در اکثر کسب و کارهای بومی مشاهده می شود. کارآفرینان تازه کار بهتر است به جای ایزوله نمودن خود در کارگاه های کاری بخش هایی از فعالیت و هدف و محصول خود را برای دیگران رونمایی کنند. اینگونه شبکه آنها تقویت شده و باعث غنای بیشتر محصول خواهد شد.

 1. تنوع دهید : تنوع شما را زنده نگه می دارد. تنوع سازی در بازارهای مالی یک مساله مهم است. چراکه همیشه برنامه ها طبق پیش بینی پیش نمی رود. اصطلاح رایج آن این است : “همه تخم مرغها را در یک سبد نگذارید”. راه های مختلفی برای فرایندهای خود در نظر داشته باشید. خود را به یک نفر یا یک تولید کننده یا توزیع کننده محدود نسازید. به راه حل های جایگزین فکر کنید. این باعث می شود که در مواقع بحرانی به کار آید.

اگر شما در هواپیما با خیالت راحت نشسته اید و سفر می کنید به خاطر این است که قبلا مهندسانی وقت بسیاری را صرف نموده اند تا امنیت پرواز را افزایش دهند. برای آن تمام حالات و پیشامد های ممکن را پیش بینی کرده و برای هر کدام راه حلی اتخاذ می کنند. چراکه در آسمان فرصتی برای ریسک وجود ندارد. یک کارآفرین هم باید در مودر کسب و کار خود به این شیوه بیاندیشد. بیش از حد بر روی اهرمی تکیه نکند و تمام برنامه های خود را به یک عامل یا پیش بینی محدود استوار نسازد چراکه در این صورت خود را به یک نقطه شکست محدود ساخته و در هنگام پرواز ممکن است نتایج فاجعه باری به بار آورد. نمونه هایی از نقاط شکست می تواند به شرح زیر باشد : تکیه به یک توزیع کننده – تکیه به یک کارمند کلیدی – تکیه به یک مشتری بزرگ

نکته بومی : یک کارآفرین در طول بیزنس خود باید مدام پیش فرض ها و احتمالات خود را بازبینی کند. گاهی ممکن است ناخودآگاه برخی از عوامل احتمالی را قطعی فرض نموده و بر اساس آن پیش برود. ناگاه ممکن است آن عامل برآورد نشود که در ان صورت کمترین چزیز که از دست خواهد داد زمان تلف شده است. بهتر است مدام پیش آمدهای مختلف را پیش بینی کند و برای هرکدام از آنها راه حلی اتخاذ کند.

نکته بومی : یک کارآفرین خبره هیچگاه امیدوارانه به انتظار وقوع یک عامل ننشسته بلکه سعی می کند به طور موازی از تمام راه حل های دیگر نیز بهره ببرد. او این نکته ساده و بدیهی را خوب می داند که “هیچگاه همه چیز طبق برنامه پیش نمی رود” این مساله خصوصا در نظام اداری – صنعتی کشور که در حال توسعه می باشد مهم است. چراکه قوانین پیوسته در حال تغییر می باشند و این باعث بروز انواع ناهماهنگی ها خواهد شد. آنچه که کارآفرین خوشبین ممکن است آنرا نبیند.

نتیجه : نقاط منفرد شکست را شناسایی کنید. راهی برای مدیریت آنها بیابید قبل از اینکه در عمل شما را در تگنای غیرقابل بهبود قرار دهند. شرکت های بزرگی مشاهده شده اند که سال ها تلاش خود را به خاطر همین مساله از دست داده اند.

مهارت بومی : کارآفرین تازه کار قبل از اینکه در فکر اطمینان و اعتماد به محصول و روش خود باشد باید ذهن خود را به گونه ای پرورش دهد که مدام در حال جستجو و یافتن باشد. برای اینکار باید تحقیق کند سوال بپرسد با خبرگان در ارتباط باشد. ایده خود را مطرح کند و به انتقادات را گوش بدهد.

 1. مقاصد ویژه  : برای هر قدمی که برداشته می شود باید انگیزه و هدف خود از آن را بررسی نماییم. انواع روش ها برای انجام کار وجود دارد و انواع کارهای مختلف در راستای کسب و کار انجام می شود. اما باید دانست که منابع محدود است و از بین آنها باید مناسبترین گزینه انتخاب شود. خصوصا در مسائل مالی باید دانست که هیچ انتهایی برای خرج کردن پول در کسب و کار وجود ندارد. لازم است برای هر دلاری که هزینه می کنید آن را بررسی نمایید.
 2. خود را جدا کنید : در ابتدا که کسب و کار را تشکیل داده اید مسئولیت تمام بخش های کسب و کار به شما برمی گردد. تقریبا در تمام ابعاد بیزنس خود نقش دارید. تمام تصمیمات را خود راسا اتخاذ میکنید. این حالتی است که در ابتدا وجود دارد. اما مهم است که به مرور به این وضعیت پایان دهید. شما باید به گونه ای پیش بروید که اگر برای چند هفته حضور نداشتید کسب و کار شما خود را بگرداند. این منوط به داشتن نیروهایی آموزش دیده و آگاه و دارای اختیارات مناسب است. پس از مدتی باشد نیروهای شما توانایی پیش راندن کسب و کار شما را داشته باشند. در مراحل بعدی لازم است نیروهای شما آنقدر از اهداف استراتژیک یک شرکت مطلع باشند که بتوانند تصمیم گرفته و حتی شرکت را تعریف کنند.

 پی نوشت :

مجموعه “ایده تا اجرای همفکری دات کام” مشتکل بر ۱۷ نوشته گام به گام می باشد شامل راهنمای عملی و مرحله به مرحله ای است تا بتوان ایده های موفق را پیدا نموده و یا ایده خام و نپخته ای را که در سر دارید پرورش داده و به آن رنگ واقعیت بدهید. نوشته های ۱۷ گانه مجموعه “ایده تا اجرا” هر هفته روز شنبه در وبلاگ همفکری منتشر می شود. محور اصلی در تهیه نوشته ها همانا عملی بودن و گام به گام بودن آن است. توضیحات بیشتر را اینجا مطالعه نمایید.

بخش چهاردهم – قیمت گذاری

بخش چهاردهم از مجموعه ۱۷ گانه ” ایده تا اجرا” – تاریخ انتشار : هر هفته روزهای شنبه

گام پنجم : قیمت گذاری

زمانی که قیمت تولید شما مشخص شود آنگاه می توانید به سمت تعیین قیمت نهایی محصول بروید.  شما ممکن است از تحقیقات بازار و بررسی رقبا استفا کنید. مقایسه قیمت رقبا و خرده فروشان مهم است. چراکه به نفع شماست که قیمت منطقی و حاشیه سود کمتری داشته اما تعداد بیشتری بفروشید تا اینکه قیمت بالا و تعداد اندکی داشته باشید.

چگونه قیمت را محاسبه کنیم؟

یک روش عمومی برای محاسبه قیمت تمام شده اضافه کردن این سه مورد است :

 1. هزینه مواد اولیه
 2. هزینه تولید
 3. حاشیه سود

 موارد ۱ و ۲ به شما نقطه سر به سر سود را می دهد و مورد ۳ (حشیه سود) انتظاری است که شما پس از پوشش هزینه های مواد و تولید و برخی هزینه ها جانبی از قبیل تلفن و تجهیزات و… از محصول خود دارید.

به یاد داشته باشید هزینه های حمل و تحویل محصول به فروشندگان را هم در نظر بگیرید.

الگوی صنعت

هر صنعتی حاشیه سود خود را دارد. در مورد حاشیه سود رایج در صنعت خود تحقیق کنید. فعالیت در خارج از حاشیه سود رایج صنعت می تواند ریسک بزرگی برای شما باشد.

نکته طلایی : برای اطلاع از آن می توانید به سایت های مالی مراجعه کنید. بهتر است حاشیه سود خود را متناسب با صنعتی که در آن فعالیت می کنید محاسبه کنید.

هزینه های پنهان

هزینه های پنهان را مدنظر داشته باشید. هزینه هایی از قبیل تبلیغات، ایمیل، تلفن،  زمان صرف شده و… ممکن است از چشم شما دور بماند. ممکن است کار و زمانی را که خود صرف می کنید در نظر نگیرید اما برای واقعی شدن هزینه ها لازم است حق الزحمه خود را هم در نظر بگیرید. سعی کنید هزینه های پنهان و نامحسوس را همگی کشف و محاسبه کنید. این ها گاهی تا ۱۰۰ درصد هزینه ها را افزایش می دهند. اگر نتوانید هزینه های مادی و معنوی را محاسبه کنید آنگاه ممکن است ارزش کمتری از ارزش واقعی محصول خود را طلب کنید که در نهایت منجر به ضرر خواهد شد.

تاکتیک های قیمت گذاری

زمانی که شما عدد جادویی قیمت را بدست آوردید آنگاه می توانید با قیمتی بیشتر از آن به بازار ارائه دهید. آنگاه عکس العمل مشتریان را خواهید سنجید اگر آنها برای آن پرداخت کردند می توان گفت که بازار استقبال کرده است. آنها بازار خود را می شناسند.

قیمت سفارشی یا انبوه؟

به یاد داشته باشید شما کارآفرین هستید. یک کارآفرین به تولید انبوه فکر می کند.ارزش افزوده همگانی در تولید انبوه است نه در تولید سفارشی. چراکه در تولید سفارشی هزینه های تولید بسیار بالا می رود. این خصوصا برای شرکت های نرم افزاری لازم است تا در قیمت گذاری های خود دقت نمایند. بهتر است قیمت گذاری بر اساس فروش زیاد و حاشیه سود کمتر باشد. فروش نیز باید بر اساس انتظار انبوه باشد.

اگر به سمت تولیدات سفارشی یا حتی نیمه سفارشی بروید خصوصا در صنایع نرم افزاری هزینه های تولید به شدت بالا خواهد رفت.  اگر شرکت نرم افزاری تولیدات سفارشی انجام دهد اما قیمت ها پایین باشد مسیر بسیار سختی پیش رو خواهد داشت. این مساله برای شرکت های مشاوره مدیریتی هم صدق خواهد کرد.

گام ششم : تضمین کیفیت

محصول تولیدشده لازم است از کیفیت مطلوب برخوردار باشد. در ابتدا تمام فرایندهای کنترل کیفیت توسط شما به تنهایی انجام می گیرد. شما خود کار واحد تصمین کیفیت را انجام خواهید داد.

کنترل کیفیت یعنی شما تک تک محصول را که به بازار می فرستید کنترل و بازرسی نمایید. حتی اگر لازم باشد هزاران قطعه را بازرسی نمایید این کار را انجام دهید. تعهد به کیفیت نقش زیادی در پیشرفت شما دارد.

هیچگاه محصول معیوب را به بازار نفرستید. چراکه مشتری فکر خواهد کرد که در اینده نیز این کار را تکرار خواهید کرد. لذا بدون اینکه محسوس باشد مشتریان آینده را از دست خواهید داد.

گام هفتم : مدیریت انبار

مدیریت موجودی حتی برای شرکت های بزرگ نیز اهمیت دارد. زمانی که سفارشی دریافت می کنید باید ازپس آن بربیایید. از طرفی شما نمی خواهید انباری داشته باشید پر از محصول که گرد و خاک می خورد. برای آن لازم است نگاهی به موجودی خود و مدیریت صحیح آن داشته باشید.

تا زمانی که یک محصول دارید مدیریت انبار کار سختی نیست. اما زمانی که محصول شما از لحاظ نوع و اندازه و… تنوع گرفت آنگاه نیاز به روشی برای مدیریت موجودی خود دارید. شما می توانید از نرم افزار برای آن کمک بگیرید. استفاده از نرم افزار در همان ابتدای کار سرمایه گذاری ای است که ارزشش را دارد.

گام هشتم : آغاز عرضه محصول

نمونه های اولیه را روانه بازار کنید و همزمان آمادگی لازم را برای پذیرش سفارشات بیشتر داشته باشید. منظور از آمادگی این است که تمام برنامه ریزی های ممکن را انجام داده و زمانی که سفارش را دریافت کردید بتوانید سریع تولید را شروع کنید.

اگر قیمت نمونه های اولیه زیاد نیست می توانید آن را به مشتریان ارائه دهید تا آنرا آزمایش کنند.

ذخیره

در زمان عرضه سعی کنید مقداری موجودی در انبار داشته باشید. ممکن است برای آن نیاز به انبارهای ویژه با دمای تنظیم شده داشته باشید. برای آن می توانید انبار یگری اجاره نمایید.

گام نهم : بسته بندی

زمانی که محصول خود را تولید نمودید لازم است آنرا بسته بندی کنید و بفرستید. چند نکته برای بسته بندی در ادامه ذکر می شود :

 • دموگرافیک محصول خود را بدانید چراکه باید برای بازار هدف شما جذاب باشد.
 • پیغام محصول شما را برساند.  این را می توانید با طراح گرافیکی خود در میان بگذارید.
 • فقط به آنچه نیاز دارید بیاندیشید. مردم علاقه ای به دیدن بسته بندی های حرفه ای برای دور انداختن ندارند.
 • اگر محصول شما در قفسه فروشگاه عرضه می شود آنرا در ذهن تصور کنید.
 • آیا محتویات داخل محصول معلوم باشد یا نه؟
 • برای اینکه بیشتر ایده بگیرید می توانید به فروشگاه ها رفته و اینبار با دقت بیشتری بسته بندی محصولات را نگاه کنید.
 • شما می توانید با شرکت هایی که در کار بسته بندی فعالیت می کنند ارتباط برقرار کنید. هرچه بیشتر از آنها بپرسید بیشتر ایده خواهید گرفت.

طراح گرافیکی استخدام کنید. به طراحی محصول توسط خودتان فکر نکنید. این وقت زیادی از شما خواهد گرفت و در پایان هیچ شباهتی به تصور شما نخواهد داشت. طراحی گرافیکی یک کار تخصصی است که نیاز به تجربه و مهارت و سلیقه دارد. با استخدام یک گرافیست مسلما زمان زیادی برای شما بر خواهد گشت و طرح نهایی بسیار بهتر خواهد شد.

 گرافیست چه مشخصاتی داشته باشد؟ خلاق – صبور – علاقه مند – با تجربه و مهارت – با سابقه

 کجا گرافیست پیدا کنم؟

 • می توانید از دوستان خود بپرسید.
 • می توانید به بازارهایی که بورس گرافیست ها است مراجعه نمایید
 • می توانید از دفتر یک انتشارات یا روزنامه بپرسید
 • می توانید به دانشکده های هنر مراجعه کنید.
 • می توانید به سایت های آزادکار یا freelance مراجعه کنید.

اگر کار شما بزرگ است بهتر است مبلغی معین برای کل کار تعییم کنید. یعنی قراردادی کار کنید. اما اگر کار کوچکتر است می توانید بر اساس حق الزحمه ساعتی کار کنید.

اگر تنوع کار شما زیاد است و می خواهید طرح های مختلف گرافیکی برای محصول خود تهیه کنید بهتر است یک قیمت واحد برای کل آنها تعیین کنید. اینگونه بیشتر صرفه جویی خواهد شد.

پی نوشت :

مجموعه “ایده تا اجرای همفکری دات کام” مشتکل بر ۱۷ نوشته گام به گام می باشد شامل راهنمای عملی و مرحله به مرحله ای است تا بتوان ایده های موفق را پیدا نموده و یا ایده خام و نپخته ای را که در سر دارید پرورش داده و به آن رنگ واقعیت بدهید. نوشته های ۱۷ گانه مجموعه “ایده تا اجرا” هر هفته روز شنبه در وبلاگ همفکری منتشر می شود. محور اصلی در تهیه نوشته ها همانا عملی بودن و گام به گام بودن آن است. توضیحات بیشتر را اینجا مطالعه نمایید.

بخش سیزدهم – تولید انبوه (بخش دوم)

بخش سیزدهم از مجموعه ۱۷ گانه ” ایده تا اجرا” – تاریخ انتشار : هر هفته روزهای شنبه

 گام سوم : یافتن و ارزیابی تولیده کننده ها

ممکن است دائره المعارفی با وسعت تمام صنایع تولیدی در ایران یافت نشود. اما همواره شرکت هایی خصوصی وجود داشته اند که در تکاپو برای تهیه لیست بروز و کامل از تمامی صنایع مختلف با دسته بندی های مختلف می باشند. این شرکت ها پایگاه داده های خود را با هزینه هایی در حدود ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان می فروشند. کارآفرین تازه کار می تواند با تهیه این سی دی ها امکان برقراری ارتباط با تولید کنندگان مورد نظر خود را فراهم کند. این فایل ها عموما قابلیت انتقال به دفترچه تماس الکترونیکی را دارا هستند و لذا امکان ارسال ایمیل های تبلیغاتی یا فکس های معرفی به صورت انبوه و اتوماتیک وجود دارد.

یکی از نمونه های آمریکایی پایگاه thomasnet.com می باشد که پایگاه داده از تمام تولید کنندگان ۱۰۰ سال اخیر آمریکا به همراه رتبه بندی آنها می باشد.

نکته طلایی : یک کارآفرین تازه کار برای تولید محصول خود لازم است دنبال تولید کننده مناسب برای مذاکره باشد. این ممکن است برخلاف تصور برخی کارآفرینان تازه کار باشد که معتقدند خود باید از ابتدا همه چیز را تولید کنند. در واقع برای شروع خوب لازم نیست همه چیز را با توان خود آغاز کنیم بلکه بهتر است یاد بگیریم نیروها و منابع آماده اطراف را به گونه ای با اهداف خود همراستا سازیم که هر دو طرف منتفع شوند.

تحقیق حضوری

ممکن است از طریق اینترنت یا خرید لیست های تماس چندین تولید کننده را برای مذاکره انتخاب کرده باشید. در اینجا توصیه می شود ترتیب یک بازدید حضوری را بدهید. از محیط تولید و مدیر تولید بازدید نموده و سعی کنید روابط خود را توسعه دهید. شرایط محیط کاری ، آراستگی، پایبندی به قوانین ایمنی و سلامت، مسائل حقوقی و… را بررسی کنید. فرض کنید که سرمایه گذر خصوصی هستید و می خواهید در این کارخانه سرمایه گذاری کنید.

چه سوالاتی از تولید کننده بپرسیم؟

یک دیدار حضوری و یا یک مصاحبه از قبل برنامه ریزی با مدیر تولید انجام دهید. میزان تعهد و علاقه مدیر تولید را در ارائه جزییات بسنجید. قبل از مصاحبه اطلاعات کاملی در مورد مواد اولیه مورد نظرتان برای استفاده آماده نمایید. این برخی از سوالاتی است که م یتوانید مطرح نمایید :

 • آیا می توانید نمونه های اولیه برای من درست کنید؟ (نمونه های اولیه در بازاریابی می توانند کاربرد داشته باشند)
 • هزینه تولید نمونه ها چقدر است؟ (انتظار داشته باشید که هزینه بیشتر از تولید انبوه باشد)
 • چقدر زمان طول می کشد تا حدود ۵۰۰  تا ۱۰۰۰ عدد از محصول در فاز اول تولید شود؟
 • آیا می توانید در حدود ۱۰۰۰۰ عدد تولید داشته باشید؟ (اگر در آینده نیاز به تولید بیشتری داشتید آیا خط تولید آنها ظرفیت لازم را دارد؟)
 • در مورد شرایط کاری کارگران تحقیق کنید. آیا آنها تحت حمایت قانون کار قرار دارند؟

معرفی ابزار دفترچه تماس :

در حالیکه در مورد تولید کنندگان تحقیق و مصاحبه می کنید سوالات زیر را در مورد آنها پاسخ دهید :

 

نام شرکت

تماس و تلفن

هزینه ها

تولید در هفته

موارد اولیه پیشنهادی

مشخصات فنی (وزن و …)

مکان تولید

زمان مود نیاز تولید

مواد اولیه توصیه شده (دلایل و توضیحات)

 این گفتگو اطلاعات روشن کننده زیادی در مورد اینکه شما می توانید با این تولید کننده کار کنید ارائه می دهد. ممکن است با اولین تماس چیز زیادی حاصل نشود. شما برای یافتن پاسخ های خود ادامه دهید. چراکه زمان پاسخگویی آنها هم می تواند نکته مهمی باشد. آیا برای پاسخ شما چند روز طول کشید یا چند هفته؟ آیا پاسخ های آنها سرموعد آماده بود؟ این نکات رابه خوبی بررسی کنید چراکه شما اعتبار خود را بر اساس توان تولید آنها قرار داده اید. خرده فروشان معمولا یکبار با شما کار می کنند لذا باید خوش قول باشید.

تولید در داخل یا خارج از مرز؟

اگر بتوانید تولید کننده محلی و آشنا پیدا کنید که بسیار خوب است. اما واقعیت های اقتصاد جهانی امکان استفاده از تولید کنندگان خارجی را هم فراهم نموده. این روزها تقریبا هر وسیله ای که که برگردانید در زیر آن عبارت “ساخت چین” را می بینید. اگر قصد دارید بررسی نمایید می توانید به آدرس های زیر مراجعه کنید :

با این حال توصیه می شود از تولید کننده های داخلی استفاده نمایید. این علاوه بر کاهش برخی هزینه های حمل و نقل و بازاریابی ، به اقتصاد ملی هم کمک خواهد نمود.

نکته مهم :  هر هفته در مورد کیفیت پایین محصولات چینی و تهدید سلامتی آنها می شنویم. به نظر می آید نیاز به افزایش قوانین کنترل کیفیتی در تبادلات تجاری می باشد. اما این یک شبه اتفاق نمی افتد و تا آنزمان شما بهتر است بر روی تولید داخل بیاندیشید.

نکته طلایی : ممکن است شما در ابتدای راه باشید و آشنایی زیادی با جزییات تولید محصولتان نداشته باشید. ممکن است شناخت درستی از مواد اولیه نداشته باشید. همچنین شما بهتر است قبل از مذاکره با تولید کننده، در مورد جزییات فنی تولید اطلاعات بیشتری داشته باشید تا قابلیت خود را نشان دهید. لذا اگر در ابتدای راه هستید و می خواهید اطلاعات فنی خود را افزایش دهید توصیه می شود طرح های توجیهی مختلفی که در اینترنت به وفور یافت می شود را مطالعه نمایید. برخی از این طرح ها با هزینه ها کمی در حدود ۵ تا ۱۰ هزار تومان قبل خریداری می باشند. در این طرح ها تمامی جنبه های تولید یک محصول خاص توضیح داده شده است. این به یکباره تجربه آماده ای را برای شما فراهم می کند.

معرفی سایت :  یکی از سایت هایی که حاوی اطلاعاتت بسیار ارزشمند از طرح های تولید صنعتی می باشد سایت “سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران” به آدرس http://isipo.ir می باشد. در این سایت امکان دسترسی آزاد به انواع طرح های تیپ صنعتی وجود دارد. مطالعه این طرح ها برای هر تولید کننده ای اکیدا توصیه می شود.برای هر طرح بازار جهانی و داخلی و ماشین آلات لازم و نحوه تولید موشکافی شده است.

معرفی سایت :  یکی از سایت هایی که در زمینه فروش طرح های توجیهی فعالیت دارد سایت datakala.com می باشد.

گام سوم :  لیست موارد تشکیل دهنده محصول :

لیستی از تمام مواد تشکیل دهنده محصول خود را تهیه کنید. برای آن تا کوچکترین جزییات را ببینید. یعنی محصول خود را کاملا تجزیه کنید. از پیچ های کوچک تا برچسپ و… زمانی که محصول خود را به قطعات تشکیل دهنده آن تجزیه می کنید آنگاه تصور بهتری از مواد مورد نیاز خود خواهید داشت. همانند تحقیقی که برای تولید کنندگان داشتید برای این موارد تشکیل دهنده محصول هم تحقیق کنید. از طریق اینترنت و انجمن های صنعتی و اشخاص با تجربه. سعی کنید تمام این ها را بنویسید. مکتوب نمودن جزییات باعث خواهد شد گذار به مرحله بعد به آسانتر اتفاق بیافتد. همچنین سعی کنید در مورد مواد اولیه محصولات رقیب هم تحقیق کنید.

کسب اطلاعات در مورد مواد اولیه

در مورد موارد اولیه بیشتر اطلاعات کسب کنید. در این راه ذهن خود را باز گذاشته و روی ماده خاصی اصرار نورزید. همواره از خود بپرسید چرا این ماده را انتخاب کردم؟ آیا گزینه بهتری وجود دارد؟

از طریق طوفان فکری به لیستی از مواد اولیه رسیده اید. قبل از اینکه آنها را نهایی کنید مجددا این سوال را مطرح کنید که “چرا این را انتخاب کرده ام؟”. در مورد آنها تحقیق کنید. هرچه بیشتر در مورد مواد اولیه شناخت داشته باشید بهتر میتوانید محصول خود را بفروشید. به این سوالات پاسخ دهید :

 • چرا این ماده اولیه را انتخاب کردید؟
 • چگونه مزایای آنرا برای مشتری تشریح کنم؟
 • میزان در دسترس بودن آن؟

مواجه با مشکلات تولید

نظر تولید کننده و کاآفرین همیشه یکی نیست. تولید کننده در فکر تولید محصول بیشتر در زمان کمتر است. اما کارآفرین در فکر تولید با کیفیت مطلوب در زمان مناسب و با قیمت مناسب می باشد. برای رفع این مشکلات می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • توافق کنید. مذاکره در مودر قیمت و زمان و کیفیت ممکن است وقت گیر باشد اما این یک رابطه برد-برد خواهد شد.
 • تسلیم نشوید. ممکن است فرایند مذاکره طولانی و پیچیده شود اما شما سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و تسلیم نشوید.
 • قیمت های را مقایسه کنید. قیمت های بالا و پایین را بررسی کنید. دلیل تفاوت قیمت ها را بیابید. نحوه تولید و خدمات آنها را هم بررسی کنید. تصمیم نهایی را بر اساس قیمت قرار ندهید. قیمت همیشه مهم نیست. دریافت محصول با کیفیت مناسب ارزش دارد کمی بیشتر خرج کنید.

پی نوشت :

مجموعه “ایده تا اجرای همفکری دات کام” مشتکل بر ۱۷ نوشته گام به گام می باشد شامل راهنمای عملی و مرحله به مرحله ای است تا بتوان ایده های موفق را پیدا نموده و یا ایده خام و نپخته ای را که در سر دارید پرورش داده و به آن رنگ واقعیت بدهید. نوشته های ۱۷ گانه مجموعه “ایده تا اجرا” هر هفته روز شنبه در وبلاگ همفکری منتشر می شود. محور اصلی در تهیه نوشته ها همانا عملی بودن و گام به گام بودن آن است. توضیحات بیشتر را اینجا مطالعه نمایید.

بخش دوازدهم – تولید انبوه

بخش دوازدهم از مجموعه ۱۷ گانه ” ایده تا اجرا” – تاریخ انتشار : هر هفته روزهای شنبه

تولید انبوه – تولید ایده به محصول

در فصل قبل به ایده خود شکل دادید و ماکت اولیه را درست کردید. ویژگی های مختلف آن را بررسی کردید. سعی کردید آنرا تست اولیه کرده و بازخوردی دریافت نمایید. هم اکنون تصمیم گرفته اید محصول را به مرحله تولید انبوه برساانید. در این فصل مراحلی را که از ایده به محصول واقعی می رسد توضیح داده می شود.

 نکته مهم! متاسفانه یا خوشبختانه تب استارتاپها در کشور عموما در حوزه وب شکل گرفته است و لذا برخی ها استارتاپ را یک موضوع وب-محور تصور می کنند. اما لازم است بدانیم که استارتاپ میتواند در حوزه های مختلف صنعتی مطرح شود. از جمله کشاورزی، شیلات، پزشکی، داروسازی و… لذا در این فصل انواع روش های تولید فیزیکی محصول توضیح داده شده است که این ممکن است برای استارتاپ وب-محور ناآشنا باشد. با کمی تعمق می توان شباهت مفهومی بین آنها را یافته و در مورد استارتاپ های وبی هم استفاده نمود. به عنوان مثال در جایی که به روشهای تولید اشاره نموده می توان آنرا به روشهای outsource تغییر داده تا برای استارتاپ وبی به کار آید.

 توماس ادیسون : من شکست نخوردم  بلکه ۱۰۰۰۰ راه پیدا کردم که کار نمی کند!

 راه آزموده : هنگامی که شخصی از ارائه محصول جدیدش به بازار سخن می گوید، در واقع کمتر بر روی روش تولید آن بحث می شود. هرکسی راه منحصر به فردی در پیدا کردن منابع تولیده کننده محصولش دارد. مسیر تولید آنها با گامی به جلو و یا دو گام به عقب و تکرار مکرر آن به مرور شکل می گیرد. فرمول واحد خاصی برای تولید محصول وجود ندارد. منتها ما اینجا هستیم تا به شما بگوییم که راه های آزموده ای برای تولید محصول وجود دارد.

اهدافی که با ورود به مرحله تولید شکل می گیرند

در این بخش اهداف زیر دنبال می شوند :

 1. مشخص نمودن روش ساختن محصول
 2. یافتن و آموختن اینکه دقیقا کدام مواد برای تولید مناسب هستند و به چه دلیل
 3. ساختن یک نمونه اولیه و تست کردن آن
 4. پیدا کردن شرکتی که بتواند تعداد محدودی در فاز اول تولید کند با یک قیمت مناسب و در زمان مناسب (همچنین بتواند تخفیف مناسبی در مقدار انبوه ارائه دهد)
 5. آشنایی با قواعد دولتی
 6. تعیین روش بسته بندی محصول

 چند نکته مهم در تولید :

 • سعی کنید هزینه های اولیه کاهش یابد. تا امکان آزمایش و خطا کردن و ریسک شکست خوردن وجود داشته باشد.
 • تلاش نکنید که چرخ را دوباره اختراع نمایید. از ابزارهای آماده در اجرا بهره بگیرید. قرار نیست تمام مراحل اجرا توسط شما انجام بگیرد. بر اساس توانایی و مهارت های خود بر آنچه که در آن تبحر دارید تمرکز کنید و برای بقیه فعالیت ها از توانایی و پتانسیل های دیگران و همچنین ابزارهای آماده استفاده نمایید.
 • در تولید انبوه، به اتحاد با دیگران بیاندیشید. اتحاد با دیگران نیروهای زیادی را وارد پروژه خواهد نمود اما این مستلزم ذینفع نمودن دیگران نیز است. اتحاد مبتنی بر نفع متقابل اصل اولیه در تولید ثروت مشروع است. در صورتیکه شما صرفا در اندیشه بهره گیری از دیگران در راستای اهداف خود باشید مسلما از پتانسیل های زیادی بی بهره خواهید شد.
 • به فکر ساده سازی باشید : در خلال انجام کار سعی شود که مدل ساده و کلی از کار در نظر باشد. یکی از تهدیدات در کارهای جدید غرق شدن در شاخ و برگهای اضافی است. این باعث می شود که از اصل کار دور شویم. پیدا کردن الگو و اسکلت اصلی کار ساده ای نیست اما ارزش وقت گذاشتن دارد. این شبیه قانون ۲۰-۸۰ پارتو می باشد که در آن ۲۰ درصد کارها به اندازه ۸۰ درصد آن ارزش دارد.

 چند نکته در مورد ساده سازی :

 • مساله ساده سازی در تولیدهای نرم افزاری که پتانسیل زیادی برای پیچیده شدن ناگهانی دارند بسیار کارا است. باید در فکر اسکلت اصلی کار بود.
 • برای ساده سازی ابتدا باید اهداف اصلی را تحلیل کنیم برای رسیدن به هر هدف چند فعالیت اصلی تر باید انجام گیرد. آن فعالیت ها را تشخیص دهیم و در اندیشه اتمام آنها باشیم.
 • حفظ توازن میان ساده سازی و کارایی نیاز به مهارت و تجربه و شناخت دارد.
 • گاهی ممکن است از ساده شدن هراس داشته باشیم و همیشه در وسوسه پیچیده کردن کار به عنوان یک کار عمده باشیم. اما واقعیت این است که همیشه سادگی، کاراتر و زیباتر از پیچیدگی است.

شعار ساده سازی : ساده سازی خوب است اما تشخیص آن سخت است !

گام اول : اجزای فیزیکی محصول خود را لیست نمایید

تک تک اجزای مختلف تشکیل دهنده محصول را لیست نمایید. زمان مناسبی برای آن اختصاص دهید. آنگاه شما خواهید دانست که چه چیزی را نیاز دارید.

نکته طلایی : در هر صنعتی مجامعی وجود دارند که می توانند به عنوان منبعی برای اطلاعات مفید و شبکه سازی در آن صنعت به کار روند. این مجامع عموما گرایشات و خط مشی گروه خاص خود را توسعه و ارتقا می دهند. برخی از این مجامع محلی هستند و برخی بین المللی. شما می توانید از این مجامع به عنوان منبعی برای شبکه سازی و ارجاع های مختلف خود استفاده نمایدد.

به عنوان مثال در آمریکا برخی از مجامع مهمی که بر اساس نوع محصول خود می توانید به عنوان شروع استفاده نمایید به شرح زیر است :

 • مجمع تولیدات الکترونیکی مصرفی ce.org
 • مجمع وسایل سرگرمی hobby.org
 • انجمن تولیدات بازی gama.org
 • انجمن بین المللی وسایل خانه housewares.org
 • انجمن تولیدات موسیقی namm.org
 • انجمن ملی سبد های هدیه nsgaonline.com
 • انجمن تولیدات ورزشی sgma.com
 • انجمن صنعت اسباب بازی toyassociation.org
 • اتحادیه تولید کنندگان ماشین آلات
 • اتحادیه قطعه سازان
 • انجمن وسایل سفر travel-goods.org

 گام دوم : یافتن تولید کننده

شما باید روشهای مختلفی برای پیدا کردن یک تولید کننده مناسب استفاده نمایید. هرچقدر زمان که در هر روش جستجو صرف می کنید بستگی به نیاز شما دارد و زمانی که در اختیار دارید و محل زندگی شما. یک جستجوی مناسب می تواند نتیجه خوبی در بر داشته باشد. در ادامه چندین روش یافتن تولید کننده توضیح داده می شود :

معرفی

بهترین روش برای یافتن تولید کننده مناسب می تواند معرفی افراد باشد. افراد می توانند همکلاسی افراد با تجربه صنعت یا سازمان های تجاری و یا مجامع صنعت باشند. اطمینان و اعتماد به کار در این روش برای هردو طرف بیشتر است.

اینترنت

ساده ترین و سریعترین راه برای پیدا کردن تولیده کننده و مواد اولیه می باشد. اما چالش اینجاست که به راحتی نمی توان تولیده کننده های معتبر را از غیر معتبر تشخیص داد.

معرفی روش : ارتباط گیری با انجمن ها

در مجامع مرتبط با صنعت عضو شوید. وب سایت و مستندات آنها را مطالعه نمایید. لیستی از شبکه ها، افراد و قوانین برای مراجعه اظطراری تهیه کنید. با یک یا دو موسسه مرتبط تماس بگیرید. تماس تلفنی بهتر از ایمیل است.  آنها تمایل دارند دوستانه راهنمایی ارائه دهند. در روزنامه های مرتبط مشترک شوید و وبلاگ ها را مطالعه نمایید.

در این صورت هاله ای از اطلاعات مفید پیرامون شما شکل گرفته و شرایط را برای رشد و توسعه و همچنین خلاقیت و نوآوری فراهم می نماید. اینگونه است که روشهای شما بهتر و غنی تر خواهد شد.

پی نوشت :

مجموعه “ایده تا اجرای همفکری دات کام” مشتکل بر ۱۷ نوشته گام به گام می باشد شامل راهنمای عملی و مرحله به مرحله ای است تا بتوان ایده های موفق را پیدا نموده و یا ایده خام و نپخته ای را که در سر دارید پرورش داده و به آن رنگ واقعیت بدهید. نوشته های ۱۷ گانه مجموعه “ایده تا اجرا” هر هفته روز شنبه در وبلاگ همفکری منتشر می شود. محور اصلی در تهیه نوشته ها همانا عملی بودن و گام به گام بودن آن است. توضیحات بیشتر را اینجا مطالعه نمایید.

بخش یازدهم – یافتن سرمایه گذار و یک مثال

بخش یازدهم از مجموعه ۱۷ گانه ” ایده تا اجرا” – تاریخ انتشار : هر هفته روزهای شنبه

یک کارآفرین در اکوسیستم کارآفرینی آمریکا چگونه می تواند سرمایه گذار فرشته پیدا کند؟

 • سرمایه گذران را می تواند در نزدیکی دانشگاه ها، مراکز رشد، کلوب های سرمایه گذاری یا کنفدراسیون  Angel ها پیدا کند.
 • جستجو در اینترنت. مراجعه به وبسایت شخصی سرمایه گذاران. مراجعه به وبسایت انجمن سرمایه گذران Angel.
 • مراجعه به وبسایت های ویژه یافتن سرمایه داران  Angel  مانند سایت angellist یا crunchbase و بسیاری دیگر از وبسایت های مشابه
 • ارسال ایمیل به شرکت یا شخص سرمایه گذار. چراکه بسیاری از اشخاص سرمایه گذار خود تبدیل بر برندی در صنعت شده اند.
 • با یک شرکت مشاور محلی تماس بگیرد.
 • با یک شرکت مالی تماس بگیرد.
 • از وکیل خود بپرسد.
 • از حسابدار خود بپرسد.
 • با موسسه توسعه اقتصادی محل زندگی خود تماس بگیرد.
 • با موسسات سرمایه گذاری تماس بگیرد.
 • با مجله یا روزنامه محلی تماس بگیرد.
 • با بانک خود تماس بگیرد.
 • از طریق معرفی دوستان با سرمایه گذار آشنا شود.

مثالی از سرمایه گذاری در استارتاپ اینستاگرام

در این نوشته مراحل رشد یک استارتاپ موفق و مراحل سرمایه گذاری در آن ارائه می شود. هدف از نوشته ارائه مثال عملی در مورد اهمیت سرمایه گذاری در موفقیت استارتاپها می باشد.

نام اینستاگرام زمانی بر زبان ها افتاد که سال گذشته فیسبوک آنرا به قیمت باور نکردنی یک میلیارد دلار خریداری نمود. این یک عدد قابل توجه برای یک شرکت جوان می باشد که تا قبل از آن هیچ درآمدی نداشته است. در ادامه مراحل رشد شرکت به صورت خلاصه ارائه می شود. سپس پیغام های موجود در آن برای استارتاپهای بومی خواهد آمد.

 تاریخچه اینستاگرام :

مارچ ۲۰۱۰  (دور اول جذب سرمایه): یکی از دانشجویان دانشگاه استنفورد به نام کوین سیستروم Kevin Systrom بر روی یک اپلیکیشن مکان یابی به نام Burbn کار می کند. او موفق می شود حدود ۵۰۰ هزار دلار سرمایه از نوع Seed برای کار خود جمع کند. در فرهنگ سرمایه گذاری در کارآفرینی این مرحله از جذب سرمایه را راند اول یا First Round می نامند. (برای اطلاع از مفهوم سرمایه seed و سایر انواع سرمایه گذاری ها در استارتاپها به این مطلب مراجعه نمایید.)

جولای ۲۰۱۰ : بعد از ۵ ماه کار بر روی استارتاپ Burbn کوین سیستروم و همکلاسی اش مارک کریگر، طبق بازخوردی که از کاربرانشان داشتند به این نتیجه رسیدند که بهتر است چرخشی در کار خود ایجاد کرده و یک اپلیکیشن برای به اشتراک گذاری عکس بر روی موبایل آیفون طراحی کنند.

اکتبر ۲۰۱۰ : سیستروم و کریگر اپلیکیشن آیفون برای به اشتراک گذاری عکس را ایجاد کردند. آنها ابتدا حدود ۸۰ کاربر داشتند.

دسامبر ۲۰۱۰ : اینستاگرام امکان اشتراک کامل عکس و پشتیبانی از آن بر روی سایت foursquare را اعلام می کند. تعداد کاربران اینستاگرام به ۱ میلیون رسیده است.

فوریه ۲۰۱۱ (دور دوم جذب سرمایه) : تعداد کاربران به ۱٫۷۵ میلیون رسیده است. روزانه حدود ۲۹۰ هزار عکس آپلود می شود. در این مرحله شرکت دور دوم (Second Round) جذب سرمایه خود را انجام می دهد. آنها موفق می شوند حدود ۷ میلیون دلار سرمایه از طریق یک شرکت سرمایه گذاری ونچر (Venture Capitalist) به نام Benchmark Capital و همچنین گروهی از سرمایه گذاران Angel تامین می شود. یکی از سرمایه گذاران Angel آقای جک دورسی بنیانگذار شرکت تویتر می باشد.

اینستاگرام یک Real Time API را توسعه می دهد که امکان به اشتراک گذاری در هر سرویسی را فراهم می کند.

جولای ۲۰۱۱ : یعنی حدود ۱۷ ماه از آغاز به کار شرکت تعداد کاربران به ۶ میلیون می رسد و حدود ۱۰۰ میلیون عکس به اشتراک گذاشته شده است.

آگوست ۲۰۱۱ : تلاش های فیسبوک برای خرید اینستاگرام ناکام می ماند. این یکی از انتخاب های درست صاحبان اینستاگرام بود. چراکه آنها استارتاپ خود را در مراحل اولیه به فروش نرساندند بلکه آنرا رشد داده تا به مرحله مناسب برای چانه زنی و فروش برسد. در این هنگام  اینستاگرام فیلترهای معروف و خاص خودش برای ویرایش عکس ها را ارائه کرد.

اکتبر ۲۰۱۱ : روزانه ۵۰٫۰۰۰ نفر برای استفاده از اینستاگرام ثبت نام می کردند.

نوامبر ۲۰۱۱ : در اخبار آمد که اینستاگرام در جستجوی کسب ارزش معادل ۲۰ میلیون دلار برای شرکت می باشد.

ژانویه ۲۰۱۲ : تعداد کاربران به ۱۵ میلیون رسیده است. هر ثانیه ۶۰ عکس آپلود می شود.

آوریل ۲۰۱۲ (دور سوم سرمایه گذاری) : شرکت سرمایه گذاری ونچر Sequoia Capital سرمایه ۵۰ میلیون دلاری را به شرکت هدایت می کند. شرکت نسخه اندروید را هم توسعه می دهد و تعداد کاربران به ۳۰ میلیون می رسد.

 در این هنگام فیسبوک اعلام می کند که حاضر است شرکت اینستاگرام را به قیمت ۱ میلیارد دلار خریداری کند.

فیسبوک موفق می شود شرکت اینستاگرام را به قیمت یک میلیارد دلار تصاحب کند و سود میلیاردی را نصیب سرمایه گذاران اینستاگرام کند.

 نکات مهم:

 • جالب این است که تا قبل از خرید توسط فیس بوک، اینستاگرام هیچ درآمدی نداشته است.
 • قبل از هر سرمایه گذاری شرکت ارزش گذاری می شود که اصطلاحا Pre-money Valuation نام دارد.
 • قبل از سومین مرحله جذب سرمایه، ارزش شرکت ۵۰۰ میلیون دلار برآورد می شود. پس از این ارزش گذاری سرمایه ۵۰ میلیون دلاری از طرف سرمایه گذار وارد شرکت می شود. این مساله نشان می دهد مهارت ارزش گذاری شرکت قبل و بعد از تزریق سرمایه بسیار مهم است. شرکت های زیادی وجود دارند که این خدمات را ارائه می دهند.
 • کار اصلی اینستاگرام به اشتراک گذاشتن عکس ها می باشد و پولی که فیسبوک بابت خرید آن پرداخت کرد نشان می دهد که به اشتراک گذاری تصاویر یکی از پایه های اصلی موفقیت شبکه های اجتماعی است.
 • فیسبوک در مراحل اولیه رشد اینستاگرام سعی کرد آن را تصاحب کند اما هوشمندی صاحبان اینستاگرام باعث شد قیمت های بالاتری بعدها توسط فیسبوک پیشنهاد شود.
 • از سایت Crunchbase.com می توانید سرگذشت استارتاپها را طبق مراحل سرمایه گذاری در آنها به صورت milestone ببینید. مثلا مورد اینستاگرام را اینجا می توانید ببینید.

 درس هایی برای استارتاپهای بومی:

 • یکی از مهارت هایی که برای توسعه کسب و کار لازم است همانا تخمین هزینه های مورد نیاز می باشد.
 • یکی از مهمترین کارها قبل از ورود سرمایه به یک شرکت همانا ارزش گذاری اولیه آن می باشد.
 • برای ورود سرمایه به یک شرکت لازم است از قبل قوانین و مقرراتی برای توافق وجود داشته باشد

پی نوشت :

مجموعه “ایده تا اجرای همفکری دات کام” مشتکل بر ۱۷ نوشته گام به گام می باشد شامل راهنمای عملی و مرحله به مرحله ای است تا بتوان ایده های موفق را پیدا نموده و یا ایده خام و نپخته ای را که در سر دارید پرورش داده و به آن رنگ واقعیت بدهید. نوشته های ۱۷ گانه مجموعه “ایده تا اجرا” هر هفته روز شنبه در وبلاگ همفکری منتشر می شود. محور اصلی در تهیه نوشته ها همانا عملی بودن و گام به گام بودن آن است. توضیحات بیشتر را اینجا مطالعه نمایید.